İthalatın birim fiyatında yüzde 30.5 artış

ANKA
10 Ekim 2008 - 11:51Son Güncelleme : 10 Ekim 2008 - 11:51

İhracat ve ithalat birim fiyatları Ağustos ayında rekor düzeyde artarken, miktar bazında ise çok düşük artışlar görüldü.

İhracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.5 artarken miktarı yüzde 0.7 artış gösterdi. İthalatta ise birim fiyat yüzde 30.5 artarken, miktar bazında artış yüzde 0.1 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dış ticarette birim değer ve miktar endekslerinin Ağustos ayı sonuçlarını açıkladı. Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, bu yıl Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 0.7, ithalat miktar endeksi yüzde 0.1 oranında artış gösterdi.

İMALAT İTHALATI DÜŞTÜ

İhracat miktar endeksleri ana sektörler itibariyle geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 6.8, balıkçılık sektöründe yüzde 10 oranında düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 24.2, imalat sanayii sektöründe yüzde 0.7 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde ithalat miktar endeksleri, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 9.6, imalat sanayii sektöründe yüzde 1.8 oranında düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 13.1 oranında artış kaydetti.

BİRİM DEĞER ENDEKSLERİ ARTTI

Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 25.5, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 30.5 oranında arttı. Anılan dönemde ihracat birim değer endeksleri, bir önceki yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 0.8, balıkçılık sektöründe yüzde 8.4, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 12.1, imalat sanayii sektöründe ise yüzde 26.5 oranında artış kaydetti. İthalat birim değer endeksleri geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 39.7, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 59.7, imalat sanayii sektöründe yüzde 21.4 oranında arttı.

MOTORLU KARA TAŞITI İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ AZALDI

Bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında Ağustos ayında, motorlu kara taşıtları grubunun ihracat miktar endeksi yüzde 4.1 oranında azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 3 oranında arttı.

Anılan dönemde, imalat sanayii sektörü içerisinde yer alan ana metal sanayii alt sektörü ihracat miktar endeksi yüzde 17.4, ithalat miktar endeksi yüzde 22.7 oranında arttı. Aynı sektörün ihracat birim değer endeksi yüzde 83.5 ve ithalat birim değer endeksi yüzde 38.9 oranında artış kaydetti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı