İthalat yoksa ihracat da yok

ANKA
03.10.2007 - 14:14 | Son Güncelleme:

Son yıllarda üretimin neredeyse tamamen ithal girdiye bağlanması sonucu 100 milyar dolarlık ihracat için yılda yaklaşık 115.8 milyar dolar hammadde ithalatı gerçekleştirildiği hesaplandı.

100 milyar dolarlık ihracat, sadece ara malı ithalatının 10.5 aylık tutarını karşılayabiliyor, toplam ithalatın ise 8 aylık tutarına bile yetmiyor. İhracattaki artış ithalatı daha hızlı artırdığı için net anlamda döviz kaybına, dış ticaret açığının büyümesine yol açıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül sonu itibariyle ihracat verilerini açıklarken, ithalat hacmi ise henüz Ağustos sonu itibariyle biliniyor. ANKA’nın Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre Ağustos sonu itibariyle son bir yıllık dönemde toplam ihracat 98 milyar 864 milyon dolar olurken, ithalat 156 milyar 886 milyon dolara ulaştı. Bir yıllık dönemde Türkiye, 58 milyar 22 milyon dolar dış ticaret açığı verdi.

Son bir yıldaki ithalatın 114 milyar 448 milyon dolarlık bölümünü hammadde (ara malları) oluşturdu. Buna göre yıllık ihracatla; yıllık ara malı ithalatının yüzde 86.4’ü, toplam ithalatın ise sadece yüzde 63’ü karşılanabildi.

Son bir yıldaki ihracat ve ara malı ithalatının aylık ortalama tutarları baz alındığında, bir yıl boyunca gerçekleştirilen toplam ihracatın, hammadde ithalatının ancak 10.5 aylık tutarını karşılayabildiği hesaplandı. Ağustos sonu itibariyle son bir yıldaki 98.9 milyar dolarlık ihracat, 114.4 milyar dolarlık bir ara malı ithalatına yol açarken, yıllık 100 milyar dolarlık ihracatın ise 115.8 milyar dolarlık ithal ara malı gerektirdiği belirlendi.

Bir yıldaki toplam ihracat, toplam ithalatın ise 8 aylık tutarına bile yetmedi.

İHRACAT İTHALATI BÜYÜTÜYOR

İthalat faturasının büyük bölümünü ara malları (hammadde) oluştururken, yatırım malları ile yurttaşların ithal tüketiminin çok daha düşük tutarlarda olduğu dikkati çekti. Ağustos sonu itibariyle son bir yılda ithal hammaddeye ödenen döviz, Türkiye’nin toplam ithalat faturasının yüzde 72.9’une denk geldi. Aynı dönemde ithalatın 24 milyar 654 milyon dolarla yüzde 15.7’lik bir bölümünü yatırım (sermaye) malları, yüzde 10.6 oranındaki 16 milyar 568 milyon dolarlık bir bölümü ise tüketim maddeleri oluşturdu.

Buna göre ithalatın büyük bölümü, hammadde için; diğer bir deyişle üretim ve ihracat için yapılıyor. Türk sanayicinin ihraç edeceği ürünlerde kullanacağı ara malını tamamen ithalatla karşılaması, ihracatın ithalatı ve buna bağlı olarak dış ticaret açığını büyüten bir mekanizma şeklinde işlemesine yol açıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı