Gündem Haberleri

  İthal ameliyat ipinden alerji iddiası

  A.A
  27.04.2009 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Sakarya'da sezaryenle doğum yaptığı hastanede ithal ameliyat ipi kullanıldığı için rahatsızlandığını ve 3 kez ameliyat olduğu halde iyileşemediğini iddia eden ev kadını, 4. ameliyatına hazırlanıyor.

  Çatalköprü köyünde yaşayan Sevgi Oturaklı (41), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4. çocuğunu özel bir hastanede sezaryenle dünyaya getirdiğini belirtti.

  Doğumdan birkaç gün sonra rahatsızlandığını kaydeden Oturaklı, dikişlerinin açıldığını ve karnında iltihaplar oluştuğunu bildirdi.
  Hastanenin bir süre, olayı kendisinden gizlediğini ileri süren Oturaklı, “Devamlı hastaneye gidiyorum, iltihaplarımı alıyorlar, ama nedenini bir türlü söylemiyorlar. Doktoruma (hiçbir sağlık sorunum yokken, neden doğumdan sonra düzelmedim) dedim. Benim ısrarlarıma dayanamadı ve doktorum hastane sahibinin yanında ameliyatta Çin'den ithal edilen ipin kullanıldığı için o yüzden iltihap kaptığımı, hastanenin ihmali olduğunu ve kendisinin bir suçu olmadığını belirtti. Doktorum bu hatadan dolayı kendisinin de lekelendiğini söyleyerek, hastaneden ayrılmış” diye konuştu.

  “Beyza” ismini verdiği bebeğiyle hiç ilgilenemediğini, 8 ay içinde 3 ameliyat geçirdiğini dile getiren Oturaklı, sözlerine şöyle devam etti:
  “12 Temmuz 2007'de kızımı dünyaya getirdim. 8 ay boyunca hastanedeydim. Eşim çiftçi ve çiftçi sigortası doğumla ilgili hiç bir hastalığın tedavisini karşılamıyor. Şu ana kadar ameliyatlarıma 10 bin TL'den fazla para harcadık. Yakınlarımızdan borç aldık ve onları ödemeye çalışıyoruz. Karnımdaki şişlik gün geçtikçe büyüyor. Şimdi 4. ameliyatıma hazırlanıyorum.”

  “1 YILDIR SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR”

  Sağlık Bakanlığına ve Cumhuriyet Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirten Oturaklı, “1 yıldır soruşturma devam ediyor. Soruşturma sonunda, mahkeme açılıp açılmayacağına karar verilecek” diye konuştu.

  İl Sağlık Müdürlüğüne de başvurduğunu ifade eden Oturaklı, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Gereken her yere başvurdum ama sonuç alamıyorum. Sağlık Bakanlığından iyileşmem için yardım bekliyorum. Sağlık Bakanlığının aracılığıyla başka bir hastanede tedavi olmak istiyorum.”

  “İNSAN HAYATI BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR”

  İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise olayla ilgili 1 yıldır soruşturmanın devam ettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

  “Sağlık Bakanlığı ilk önce bu malzemelerin kullanımına izin verdi. Ardından alerjik vakalara neden olduğu gerekçesiyle toplatıldı ve yasaklandı. Savcılık konuyla ilgili bizden rapor istedi. Raporun hazırlanmasının, bu kadar uzun sürmesinin nedeni bilim adamlarından görüş almamız ve yazışmaların zaman almasıdır. Kapsamlı bir rapor istendiği için uzun sürüyor. Yakında tamamlanır. Sevgi hanımı diğer doktorların kabul etmemesinin nedeni, olayın Savcılıkta olması ve eğer bir doktor hatası varsa ona ortak olmamaktır diye tahmin ediyorum. Ama böyle bir mağduriyeti varsa, biz Sevgi hanıma bu konuda maddi manevi elimizden gelen yardımı yapacağız. İnsan hayatı bizim için her şeyden önce gelir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı