Ege Haberleri

EGE

  İtfaiyeye silahlı saldırı

  Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)
  18.07.2015 - 01:32 | Son Güncelleme: 16.07.2015 - 11:46

  ÇANAKKALE’de gece yangına giden ancak geç kaldıkları iddiasıyla tepki gösterilen itfaiye ekibi, merkezine geri döndüğünde aracın sağ arka merdiven kısmında 53 adet saçma izine rastladı. Olaya tepki gösteren itfaiye ekibinin şikayeti üzerine polis, saldırıyı kimin yaptığının belirlenmesi için çalışma başlattı.

  Çanakkale Belediyesine bağlı İtfaiye ekipleri, dün saat 23.58’de, merkeze bağlı Atatürk Mahallesi’nden bir ev yangını ihbarı aldı. Mahalleye hareket eden itfaiye ekibine elinde demir sopa bulunan bir grup, geç kaldıkları iddiasıyla taş atarak tepki söyledi. Polisin güvenliğe aldığı bölgede itfaiye yangını söndürdü. Harekat merkezine dönen itfaiye ekibi aracını kontrol ettiğinde aracın sağ arka merdiven kısmı 53 adet saçma izine rastladı. itfaiye ekibinin şikayeti üzerine polis, saldırıyı kimin yaptığının belirlenmesi için çalışma başlattı.

  İtfaiyeye silahlı saldırı

  Geceyi anlatan itfaiye eri 35 yaşındaki Tayfun Savran, 23.58 civarında ihbar geldiğini iki dakika içinde ekip arkadaşlarıyla birlikte olay yerine intikal ettiklerini belirterek, mahalleye girdikleri anda mahallelilerin kendilerine demir sopalarla, taşlarla saldırıda bulunduklarını söyledi. Olay yerine ulaşıp itfaiye aracından inecekleri anda bir ses duyduklarını söyleyen Savran, "İlk etapta bu sesin silah sesi olduğunu anlamadık. Yangın yerinden herhangi bir şey patladığını tahmin ettik. Yangına müdahale edip söndürdük. Daha sonra gelip aracımızı kontrol ettiğimizde saçma izlerini gördük. Polislere, amirlerimize ve gereken yerlere haber verdik" dedi.

  Çanakkale İtfaiyesi Amiri 45 yaşındaki Türker Özer ise yaşadıkları saldırıyı kınadığını belirtti. Saldırının sadece Çanakkale Belediyesi’nde görev yapan itfaiyecilerine değil Türk itfaiyecilerine yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan vatandaşın hayatları ve mallarını kurtarmak için çalıştıklarını söyleyen Özer, "Bu durumda bizim can güvenliğimiz yok. Bunun neden yapıldığını anlayabilmiş değilim ve anlayamam da herhalde. Her türlü yardımı yapıyoruz. 'Yolumuz sulansın' diyorlar, gidiyoruz suluyoruz. 'Yangın çıktı’ diyorlar, elimizden geldiği kadar kendi hayatımızı hiçe sayıyoruz, Onların hayatını mallarını kurtarmaya çalışıyoruz. Şu yapılmış olay kesinlikle bir saygısızlıktır ve Türk itfaiyecilerine yapılmış bir saldırıdır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı