Ege Haberleri

EGE

  İtfaiyenin gurur günü

  Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)
  23.09.2014 - 01:17 | Son Güncelleme: 22.09.2014 - 14:03

  İZMİR'de itfaiye haftası etkinlikleri Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törenle başladı.


  Atatürk anıtına çelenk koyan İtfaiyiceler saygı duruşunda bulundu, ardından istiklal marşını okudu. İzmir İtfaiyesi Daire Başkanı Serdar Yücel törende yaptığı konuşmada Türkiye'de itfaiye teşkilatının 1923 yılında Eylül ayı sonunda kurulduğunu belirterek, "Biz de 22-28 Eylül tarihleri arasında İtfaiye Haftasının bu yıl 91. yılını kutluyoruz. İtfaiyeci trafik kazasında, yangında, karada denizde, doğal afetlerde insanların yaşamını canı pahasına kurtarıyor. Her yıl binlerce içlerinde öğrencilerin de olduğu insana yangın güvenliği ve doğal afetlerde korunma konusunda eğitimler veriyoruz" dedi.

  İtfaiyenin gurur günü


  İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak personel standardını yükseltmenin yanı sıra araç filosunda da iyileştirmeler yaptıklarını kaydeden İzmir İtfaiyesi Daire Başkanı Serdar Yücel, bu kapsamda 10 adet AKS aracı, 3 adet ambulans, 1 adet robotik araç, 2 adet endüstriyel yangınlara müdahala aracı ile 7 adet 42 metrelik merdivenli itfaiye aracının 6 ay içinde alınacağını söyledi.

  İtfaiyenin gurur günü

  Türkiye'deki itfaiye sisteminin yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Yücel, "Ülkemizde itfaiye hizmetlerinin geliştirilmesi, standartlarının belirlenmesi, denetimi ve eğitimi ile doğrudan sorumlu olan merkezi bir birimin olmaması, itfaiye teşkilatları arasında standardizasyon ve kalite farklılıklarına neden oluyor. Ayrıca orman, hava, deniz işletmeleri ile diğer kuruluşların yangın ekipleri arasında koordinasyon, iş bölümü ve teknik standartlaşmanın olmaması da önemli bir sorundur. Yürürlükteki mevzuat ile oluşturulan yetersiz norm kadro sorunu ile nitelikli personel istihdamı da eksikliklerin en önemlileri olarak sıralanabilir" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı