ANKARA HABERLERİ

İtfaiyenin emektarına ABD teklifi

Murat YILMAZ
09.10.2015 - 15:55Son Güncelleme :

Polatlı’da 56 yıldır yangınlara müdahale eden International marka itfaiye aracı, tarihi özelliğinin yanı sıra ilginç de bir hikayeye sahip. Her şeyiyle orjinal olan aracı günümüzde aktif olarak kullanan Ankara İtfaiyesi, 1996 yılında Amerika’dan gelen firma mühendisinin sıfır araç teklifine ret cevabı vermiş.

Murat YILMAZ

Ankara İtfaiyesi’nin 56 yıllık emektarı International marka itfaiye aracı günümüzde faal olarak yangınlara müdahale ederken, hikayesiyle de büyük ilgi topluyor. Bugüne kadar 2 binin üzerinde yangına giden araca, Polatlı İtfaiye istasyonundaki çalışanlar, günlük bakım yapıyor. Emektarın yakın zamanda hem Ankara Kalesi’ndeki müzede sergilenip, hem de yangınlara gideceğini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi aracın hikayesini Ankara Hürriyet’e anlattı:

TÜRKİYE’DE ÜÇ TANE

“Aracımız, Amerikan yapımı 1959 model. O yıl Amerika’dan Türkiye’ye gelirken üç aylık bir gümrüğe takılma durumu olmuş. Yanlış bilmiyorsak biri İstanbul, biri Samsun, birisi de Ankara’ya olmak üzere Türkiye’ye üç tane gelmiş. İkisi hurdaya ayrılmış. Ankara’ya gelen araç, Polatlı’da faal olarak çalışıyor. Hareket halinde ve yangınlara müdahale edebiliyor. Sigortası ve yıllık muayenesi düzenli olarak yapılıyor. Bugüne kadar 2 binin üzerinde yangın görmüştür. 2015 yılı içerisinde de 50 yangına müdahaleye gitti.

ÜRETEN MÜHENDİS İSTEDİ

1996 yılında aracın bizzat üretiminde ve dizaynında yer alan üretici firmanın mühendisi gelerek bir teklifte bulunuyor. Arabayı sıfırıyla değiştirmeyi öneriyor, ama biz bu teklifi kabul etmiyoruz. Araç çok kıymetli. 1959 model ve halen faal yangına gidebilmesi çok önemli. Çok güzel, orjinal bir araç. Faal olan tek eski aracımız bu. Her şeyi orjinal. Arkadaşlarımız bu araca her gün bakım yapıyor. Elimizde ileri teknolojiye sahip son model araçlar var ama bu tarihi özelliğe sahip. Üretimini yapan firmaların etiketleri ve parçaları halen aracın üzerinde bulunuyor.”

DİĞERİNE DE TEKLİF GELDİ

İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, kendilerinde bulunan 1958 model Mercedes Metz itfaiye aracı için de firmadan sıfır araç teklifi geldiğini fakat bu teklifi de kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:
“1958 model, Alman Metz firmasının ürettiği bir araç. İtfaiye donanımını da o firma yapmış. Aracın yangın dolapları tamamen ahşap. Önceden Ankara Kalesi’ndeydi. Kaleden çok bu araç ilgi çekiyordu. Buna da Mercedes kamyon firması sıfırı ile takas teklifinde bulundu. Biz kendi müzemizde kullanacağımız için teklifi geri çevirdik. Bu aracı da restore edip, çalışır vaziyete getireceğiz. Bulabildiğimiz orjinal parçalarını kullanacağız. Sinyal farları, çamurluğu orjinal olarak üzerinde bulunuyor.”

MÜZEDE SERGİLENECEKLER

Tarihi araçları müzede sergileyeceklerini kaydeden İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, “Avrupa’da itfaiye teşkilatına geçmişten bugüne büyük bir önem veriliyor. Biz de maalesef ilgi az. Ancak biz Ankara Kalesi’nde bir ‘İtfaiye Müzesi’ oluşturacağız. Oradaki istasyonumuz hem yangınlara müdahale ederken hem de itfaiyeciliğin tarihini sunacak. Tulumbacılıktan bu yana gelen eşyaları sergileyeceğiz. Ankara İtfaiyesi’nde 4 tane tarihi araç var. İki tane balta burun 1965 model araç. Bir tane 1958 model Mercedes ve 1959 model International var. 1965 model iki tane araç itfaiyenin girişinde duruyor. Bunlar 1990 yılında geri çekildi. Müzelik olması için çalışır halde tutuyoruz. Geçen sene Ankara Festivali’nde de tarihi araçlarımızı sergiledik.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İtfaiyenin emektarına ABD teklifi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı