Ege Haberleri

  İtfaiyeden heyacanlardıran tatbikat

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  02.10.2015 - 16:29 | Son Güncelleme:

  MUĞLA Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, izleyenleri heyecanlandıran yangın ve kurtarma tatbikatı düzenledi. Senaryo gereği Babadağ’dan yamaç paraşütüyle düşerek kayalıklarda mahsur kalan bir kişi, ekiplerin sedye ve halatlarla yürüttüğü çalışmayla kurtarılıp hastaneye kaldırıldı.

  Muğla’da, itfaiye teşkilatının kuruluşunun 301’inci yıldönümü ve ’İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında tatbikat düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Sosyo-Kültürel Alan’da gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği ilk olarak, Babadağ’dan yamaç paraşütüyle düştüğü ve kayalıklarda mahsur kaldığı var sayılan paraşütçü, ekiplerin sedye ve halatlarla yürüttüğü çalışmayla kurtarılıp hastaneye kaldırıldı. Trafik kazasında yaralanan ve durumu ağır olan iki kişinin içinde sıkıştığı otomobile ise AKS 110 ekipleri tarafından müdahale edildi. Yaralılar, kaza kırım ekibinin kurtarma çalışmasıyla çıkarılarak hastaneye sevk edildi. Ayrıca senaryo gereği bir otomobil ve evde de yangın çıktı. Yangına müdahale eden ekipler, kısa sürede kontrol altına aldıkları alevleri, köpük sıkarak söndürdü. Son olarak bir binanın çatı katına çıkarak intihar girişiminde bulunan kişi, önce yetkililerle görüşmek istedi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan yardım talebinde bulunduktan sonra aşağıdaki hava yastığına atladı.

  İtfaiyeden heyacanlardıran tatbikat

  Muğla İtfaiye Daire Başkanı Raşit Çöl, sadece yangınlarda değil, doğal afetler, sel, deprem, arama kurtarma gibi olaylarda da faal görev aldıklarını söyledi. Müdahale ettikleri bütün olayların risk içerdiğini belirten Çöl, "İl genelinde 506 personel, 143 araç, 13 amirlik ve 27 istasyonla 40 noktada, 24 saat göreve hazırız. Büyükşehir olduktan sonra 4 bin 710 olaya müdahale ederek, 25 bin 385 kişiye birimimiz tarafından eğitim verilmiştir" dedi.

  CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla’nın büyükşehir olmasından önce itfaiye teşkilatı ile ilgili çalışmaları başlattıklarını kaydetti. Kısa bir süre sonra Muğla gibi geniş bir coğrafyada 40 noktada etkin görev yapabilecek durumda teşkilatlanmalarını sağladıklarını anlatan Başkan Gürün, "Eksiklerini tespit ederek, yeni ve modern araç gereçlerle itfaiye teşkilatımızı güçlendirdik. Olaylara daha etkin, daha çabuk müdahale etmelerini sağladık. Muğla gibi geniş bir coğrafyada vatandaşlarımıza daha hızlı, daha etkin hizmet verebilmek için modern araç gereçlerle, eğitimlerle kendimizi geliştireceğiz ve yine eğitimlerle yangın, deprem, sel felaketlerinde vatandaşlarımızın yapması gerekenleri, alınması gereken tedbirleri onlara anlatacağız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı