ANKARA HABERLERİ

İtfaiyeciler tartışıyor

Dila DİNÇ
21.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

İstanbul’da itfaiyecilere tazyikli su sıkılması üzerine gözler Başkent’e çevrildi. TÜMBEL-SEN yöneticisi Altun, Ankara’da itfaiyecilerin çalışma şartlarının düzeltilmesini istedi, aksi durumda aynı eylemin olacağını söyledi.

Dila DİNÇ

İSTANBUL’DAKİ itfaiyecilerin eylemine destek verdiklerini belirten ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz’u sert bir şekilde eleştiren TÜMBEL-SEN Genel Merkez Yöneticisi Doğan Altun, çarpıcı açıklamalar yaptı. Ankara’da da itfaiyecilerin çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyleyen Altun, bu durumun tek sorumlusunun “Polyannacılık oynayan” İtfaiye Daire Başkanı Kurutuz olduğunu öne sürdü. Altun görüşlerini şöyle dile getirdi:
İyi eleman dışarı
“İtfaiyecilerin yaptığı görevin zorluğunu devlet, iki ay yıpranma tazminatı vererek teyit etmiştir. Kısa bir süre önce İstanbul’da yapılan 898 kişilik eylemin amacı da iş haklarının fesh edilmesine tepki vermekti. Bu arkadaşlarımız üç yıldır bu işi yapıyorlar ve işe başladıkları süre bazında ancak profesyonelleştiler diyebiliriz. Sadece bir şirkete bağlı olup, şirkette ihaleyi alamadığı için 898 tane yetişmiş elemanı dışarı atıyorlar.”
Vahim bir olay
“Yeni bir şirket, yeni başlayan itfaiyeciler demek. Hiç yetişmemiş, profesyonel olmayan, tecrübesi, bilgisi ve teknik donanımları olmayan insanları getirip itfaiyecilik yaptıracaklar. Bunun sonucunu Ankara’da bir kaç hafta önce gördük yeni işe başlayan bir arkadaşımız cam sildirilirken düşüp belini iki yerinden kırdı. Kaç kişiye daha böyle olacak? Bu zaiyatlara devletin ayıracağı bakım parasını itfaiyecilerin saha eğitimine harcasa daha ucuz ve daha sağlıklı olmaz mı? Ama yine sözde eğitim verdik diyecekler, birileri altına imzayı atacak ve o çocukları yangına yollayacaklar. O çocuklar ölecek yada en iyi ihtimalle sakat kalacak.”
Geç gelen tepki
“Biz itfaiyeciliğin şirketler tarafından alınmasına hep karşı olduk, hep de karşı olacağız. İstanbul’daki meslekdaşlarımıza destek veriyoruz, tepkilerinde çok haklılar.  Yalnız biraz da kınıyoruz çünkü bize göre bu eylemi ilk defa şirket bünyesine geçirilmeleri söz konusu olduğunda, farklı işler yaptırılmaya başlandığında yapmaları gerektiği kanatindeyiz. Bugün size, yarın bize diye düşünüyoruz biz o yüzden de elbetteki arkalarındayız ama bizce çok geç gelen bir tepkidir bu.”

Kurutuz’a yüklendi

TÜMBEL-SEN Genel Merkez Yönetici Doğan Altun, şunları söyledi:
“Bu mesleğin Ankara’da bu hale gelmesi itibarını kaybetmesinin yegane sebebi polyannacılık oynayan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz’dur. Her belediyede itfaiye kadrosu var ama bunlar, hep itfaiye kadrosundan işe alınan ancak belediyede farklı işlerde çalıştırılan kişiler oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nde şu an bu durumda 130 kişi bulunuyor. Daire Başkanı Kurutuz, kıyafetlerimizin tanıtımını yapacağına bundan neden bahsetmiyor diye merak ediyoruz.”
Eski haline dönemez
“Kurutuz gitmeden Ankara İtfaiyesi adam olmaz, eski haline dönmesi mümkün değil. Reklam yapan değil bize bakan bir İtfaiye Daire Başkanı’mız olmalı. Böyle giderse bir 22 Temmuz daha yaşanacaktır. 22 Temmuz’da yapılan yemekhanelerdeki yemeklerin kötü çıkmasına ilişkin eylemimiz, hor görülen mesleğimizi savunmak için de bir araya gelmemizle yenilenebilir. İtfaiyecilerin hayat kurtarmak gibi bir görevi olduğu hatırlara gelinceye kadar bir eylemle sesimizi duyurmamız olasıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İtfaiyeciler tartışıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı