Ege Haberleri

EGE

  İtfaiyeci olmak için ter döktüler

  Hürriyet Haber
  29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 21:33

  TÜRKİYE’nin en donanımlı itfaiye teşkilatlarından birinde itfaiye eri olabilmek için ülkenin dört bir yanından İzmir’e gelen gençler, sözlü sınavın ardından Büyükşehir Belediyesi’nin Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde yetenek sınavına girdi.

  Üniversitelerin iki yıllık itfaiye ve yangın güvenliği bölümü ile lise mezunu toplam 810 aday, zorlu parkurlarda yeteneklerini göstermeye çalıştı. Türkiye’nin hemen her bölgesinden KPSS’yi kazanan 3 bin 376 gencin arasından yetenek sınavına girmeye hak kazananlar, geleceklerini şekillendirmek ve meslek sahibi olmak için ter döktü.

  İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır ve müdürlerin gözetiminde, eğitim merkezinde oluşturulan altı parkurda beden gücünün yanı sıra zamanla da yarışan adayların görüntüsü, maratoncuları aratmadı. Dayanıklılık testine giren gençler, önce 1500 metre koştular, ardından şınav ve mekik çektiler. Tünelden geçtikten sonra yükseklik fobisinin bulunmadığını göstermek için kuleye tırmanan gençler, ellerinde hortumlarla denge tahtası üzerinde yürüdü ve evin üzerinden geçti. İtfaiyeci olmak için yola çıkan adayların 130’unu da kadın adaylar oluşturdu. Hem sözlü sınavda hem de dayanıklılık testinde başarılı olan adayların listesi, önümüzdeki hafta www.izmir.bel.tr adresinden açıklanacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı