ANKARA HABERLERİ

İtfaiyeci hep korkarak yaşıyor

Hürriyet Haber
22.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) tarafından yapılan araştırmaya göre, itfaiyecilerin çoğunluğu, görev yaparken kullandığı giysilerin kendisini yeterince korumadığını düşünüyor.

Hürriyet Haber

Alınan bilgiye göre, sendika, itfaiye çalışanlarının sorunlarını belirlemek amacıyla bin 250 itfaiyecinin katılımıyla bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılan itfaiye çalışanlarının yüzde 57’si 500-700, yüzde 33’ü 750-850, yüzde 7’si 900-1000, yüzde 3’ü 1000 TL’nin üzerinde maaş aldığını bildirdi.

Araştırmaya göre, itfaiyeciler, görev esnasında en çok yanlış park edilen araçlardan şikayet ediyor. İtfaiyecilerin yüzde 29’u en sık karşılaştıkları sorunların başında "yanlış park edilen araçları" gösteriyor. Karşılaşılan diğer sorunlar ise yüzde 21’le "eksik adres verilmesinden dolayı yaşanan sıkıntılar", yüzde 18’le "sokakların dar olması", yüzde 14’le "çevrenin itfaiye çalışanlarına müdahale etmesi", yüzde 9’la "bozuk yollar" olarak sıralanıyor.

İtfaiye çalışanları, "itfaiyeciler yangın yerine geç geldi" şeklindeki eleştirilere katılmıyor. İtfaiyecilerin yüzde 82’si bu yöndeki eleştirileri doğru bulmuyor. Eleştirileri "kısmen kabul edenlerin" oranı yüzde 13’te, eleştirilere "hak verenlerin" oranı yüzde 5’te kalıyor.

Korunamıyoruz

Araştırmaya göre, itfaiye çalışanlarının yarıdan fazlası can güvenliğinden endişe duyuyor ve görev yaparken kullandığı giysilerin kendisini alevlerden yeterince korumadığına inanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı, "Üzerinizdeki elbisenin sizi alevlerden koruduğuna inanıyor musunuz?" sorusuna olumsuz yanıt veriyor. Katılımcıların yüzde 21’i, bu soruya karşılık "kısmen", yüzde 19’u "koruyor" şeklinde görüş bildiriyor.

İtfaiyecilerin yüzde 61’i görev yaptıkları belediyenin yeterli donanım ve araca sahip olmadığını belirtiyor. İtfaiye çalışanlarının büyük çoğunluğu, görev yaptıkları belediyede yeterli itfaiye personeli bulunmadığını düşünüyor. "Görev yaptığınız belediyede itfaiye personeli yeterli mi?" sorusuna katılımcıların yüzde 89’u "hayır" karşılığını veriyor.

İtfaiyecilerin önemli bir bölümü, "çalışanların çoğunun yeterli eğitimden ve mesleki gelişmeleri takip etmekten yoksun olduğunu" dile getiriyor. Bu görüştekilerin oranı yüzde 62’yi buluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İtfaiyeci hep korkarak yaşıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı