ESKİŞEHİR HABERLERİ

İtfaiye Teşkilatı 301. Yıldönümünü Kutluyor

IHA
01.10.2015 - 16:39Son Güncelleme : 01.10.2015 - 16:40
IHA

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Eskişehir Şube Başkanı Seyfettin Kazanç, İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluşunun 301. kuruluş yıldönümünü ve "yangınların yılmaz savaşçıları" itfaiyelerin haftalarını kutladı.
2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmesinde itfaiye çalışanlarına büyük kazanımlar sağlandığını belirten Kazanç, “En yüksek devlet memurunun aylığının 100 katı oranından başlayarak 2016 yılı için 83 bin 665 liradan başlayan oranlarda ölüm ve yüzde 25-75 oranlarında oluşabilecek engellilikte 16 bin 733 lira ile 62 bin 749 lira arasında engellik tazminatlarının ödenmesi de karara bağlandı. Bunlara ilave olarak da itfaiye çalışanları da tüm kamu çalışanları gibi görevi başında hayatını kaybederse ve kalıcı engellilik hallerinde vazife malulü sayılarak şehitlik haklarından yararlanacak ve bir yakının devlet memuru olması sağlanacaktır. Ayrıca şehit ailelerine yapılan tüm indirim ve haklardan da yararlanacaklardır. Emekli ikramiyeleri kaç yıl çalışmış olsalar da 30 yıl üzerinden ödenmesi ve emekli aylıklarının yüzde 60’a varan oranda artışla bağlanması sağlandı. Bu kazanımlar itfaiye teşkilatlarımız uzun süredir beklediği önemli kazanımlardır” dedi.
İtfaiyeciliğin meslek olarak kabul görülmediğini anlatan Kazanç, şöyle devam etti:
“Meslek liselerinde itfaiyecilik bölümü bulunmasına, yüksekokullarından mezunlar verilmesine rağmen, itfaiyecilik halen kendi mesleki sınıfına kavuşmuş değil. Yani itfaiyecilik meslekten sayılmamaktadır. İtfaiye teşkilatı mensuplarının da tıpkı bir Silahlı Kuvvetler mensubu, Polis Teşkilatı mensubu gibi mesleki bir sınıfa kavuşturulmasını bekliyoruz. Bütün girişimlerimize, ilgili tüm kurum ve kuruluşları bilgilendirmemize rağmen itfaiye personeline dönük yıpranma payı uygulamasında yaşanan sıkıntılar devam etmektedir. İlgili kanunda böyle bir hüküm olmamasına rağmen, çıkartılan keyfi bir genelge ile itfaiyeci arkadaşlarımıza sadece yangına müdahale ettikleri saatlerde yıpranma payı uygulanmaktadır. Oysa yapılan iş bir bütündür. Yangın çıkmasa da mesaide olan her itfaiyeci arkadaşımız teyakkuz halinde görevinin başındadır.”
Eskişehir Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Seyfettin Kazanç, Eskişehir İtfaiye Daire Başkanı Ergün Peker, İtfaiye Şube Müdürü İsmail Gürdal ve görevi başında çalışan İtfaiye personelini ziyaret ederek, İtfaiye Haftası’nı da kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden İtfaiye Teşkilatı 301. Yıldönümünü Kutluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İtfaiye Teşkilatı 301. Yıldönümünü Kutluyor haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:35
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:31
  • Akşam
   19:09
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı