DÜZCE HABERLERİ

İtfaiye Müdürü Uzunoğlu ’’Karadeniz Çok İyi Yüzme Bilenlerin Bile Dikkatli Olmaları Gereken Bir Denizdir’’

IHA
01.08.2015 - 10:33Son Güncelleme :

AKÇAKOCA BELEDİYESİ İTAFİYE MÜDÜRÜ UZUNOĞLU, KARADENİZDE YÜZMENİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

IHA

Akçakoca Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Uzunoğlu, Karadeniz’in yüzme bilenlerin bile dikkatli olması gereken bir deniz olduğunu söyledi.
Türkiye’de diğer denizlere kıyasla düşük tuz oranı nedeniyle suyun kaldırma gücü düşük olan Karadeniz’de, boğulmaların büyük kısmı dalyanlar ve rip akıntıları nedeniyle yaşanıyor. Akçakoca Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Uzunoğlu, 30 kilometre uzunluğundaki sahil boyunca İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Cankurtaran ekiplerinin dikkatli ve hassas bir şekilde çalıştığını belirterek, şu ana kadar 20’nin üzerinde boğulma tehlikesi yaşandığını belirtti.
Uzunoğlu, Karadeniz’de halkın denize girilebilir alanları tercih etmesi gerektiğine işaret ederek, "Denize girilmeyen alanlar, çok kullanılmayan yerlerde denize girilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Halkın, plajlarda denize girmeleri çok daha iyi olacaktır. Çünkü en azından görülebilirlik ve fark edilebilirlik oranı artacaktır" dedi.
Karadeniz’in Türkiye’nin diğer denizlerine benzemediğine dikkati çeken Uzunoğlu, şunları söyledi: "Tuz oranı Ege ve Akdeniz’e göre çok daha düşük. Bu da kaldırma gücünü etkiliyor. Karadeniz’in kendine özgü bir rip akıntısı var. İki dalganın kesişmesinin çarpıştırdığı gücün oluşturduğu akımın denize doğru çekmesi şeklinde bir akım var. Burada insanlarımız panik ve şuursuz davrandığı zaman ölüm gerçekleşiyor. Ölüm de çok kısa sürede gerçekleşiyor. Yaklaşık 75-80 saniyede ölüm başlıyor. Biz tam o noktada varız. Elimizden geleni yapıyoruz."
Yüzmek isteyenlerin cankurtaranların ikazlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Uzunoğlu, "Karadeniz çok değişken bir deniz. Gün içinde bir çok kez farklı pozisyon alıyor. Bu anlarda olay çıkıyor. Yüzmeye çok elverişli bir alan oluşturmuyor ancak çok iyi yüzme bilen insanların suya girmeleri, az bilenlerin de çok dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden İtfaiye Müdürü Uzunoğlu ’’Karadeniz Çok İyi Yüzme Bilenlerin Bile Dikkatli Olmaları Gereken Bir Denizdir’’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İtfaiye Müdürü Uzunoğlu ’’Karadeniz Çok İyi Yüzme Bilenlerin Bile Dikkatli Olmaları Gereken Bir Denizdir’’ haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ağustos 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:21
 • Guneş
  05:58
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı