MALATYA HABERLERİ

İtfaiye Haftası Kutlanıyor

IHA
28.09.2015 - 17:23Son Güncelleme :

İTFAİYE HAFTASI KUTLANIYOR

IHA

Her yıl 25 Eylül 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası, Malatya’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
İtfaiye Haftası Kutlamaları çerçevesinde bugün bir basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Hanifi Acar, her yıl Eylül ayının son haftasının itfaiyeciler haftası olarak kutlandığını belirtti. Bu yıl 301’inci yıllarını kutladıklarını belirten Acar, “301 yıldır 7-24 milletimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. İtfaiye teşkilatımız Büyükşehirle beraber güçlenerek ve daha da büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor” dedi.
Yıl içinde eğitim ağırlıklı olarak ciddi faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirten İtfaiye Daire Başkanı Hanifi Acar, İtfaiye Haftası kapsamında çocuklara yönelik çalışmalarda yaptıklarını söyledi. Çocuklarda itfaiye adına farkındalık oluşmasının kendileri için oldukça önemli olduğunu kaydeden Acar, “Çocukların farkındalığının ebeveynlerinde farkındalığını da yanında getireceğini düşünerek çocuklara yönelik bir çalışma yaptık. Bunun için çocuklara yönelik maskeler hazırladık. Yine çocuklar için minik itfaiyecinin boyama kitabını hazırladık. Bunları okullarda öğrencilerimize dağıtmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız için hazırlamış olduğumuz yapboz da ise çocuklarımız oynarken itfaiyeciliği de öğreneceklerini düşünüyoruz. Bu hazırlamış olduğumuz materyaller sayesinde çocuklarımızın itfaiye ile ilgili algılarının artacağını tahmin ediyoruz” dedi.
2015 yılı içerisindeki en büyük sıkıntılarının anız ve ot yangınları olduğunu dile getiren Acar, yaz döneminde çok ciddi anız ve ot yangınları yaşadıklarını bunun nedenin ise bahar aylarında yağışların fazla olmasından dolayı kaynaklandığını dile getirdi.
Çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Acar, İl ve İlçe müftüleri ile yapılan görüşmelerde din görevlileri ile de bilgilendirme toplantıları yaptıklarını bunun yanı sıra yaklaşık 12 bin öğretmene yangın güvenliği ve temel itfaiyecilikle ilgili bilgilendirme dersleri verildiğini söyledi. Yangınların nedenleri arasında başta yangın tedbirlerinin alınmaması olduğunu belirten Acar, bunun yanı sıra bilgisizlik ve ihmal gibi konularında yangına neden olduğunu söyledi. Okullarda itfaiyecilik eğitiminde bu yedi yangın sebebini çocuklara öğrettiklerini belirten Acar, “Bunların altı tanesi insan kaynaklı. İnsan eğer isterse altı tanesini en aza indirebilir. Bunun için bu eğitimlerde gayemiz ve hedefimiz budur. Bundan dolayı muhtarlarımıza ve mahallerimize yapacağımız eğitim çalışmalarında inşallah anızlarla ilgili bir broşür hazırladık. Bunu çok önemsiyoruz çünkü bu yıl biz üç bin dolayında yangına çıkış yapmış durumdayız. Bunların çoğu anız ve ot yangınları. Mahallerimizde yapacağımız çalışmalarla hem gönüllü itfaiye teşkilatını hem de hemşerilerimizin yangınlara karşı hassasiyetini artırmış olacağız’’ diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden İtfaiye Haftası Kutlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 17 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İtfaiye Haftası Kutlanıyor haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:54
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:55
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı