SAKARYA HABERLERİ

İtfaiye’den Baca Temizliği Uyarısı

IHA
26.10.2015 - 15:53Son Güncelleme :

İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI AYHAN ORHAN ARANCI, BACA TEMİZLİĞİ KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU

IHA

Kış aylarına girilen bugünlerde baca temizliği konusunun ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, “Baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri ortadan kalkar. Temiz bir bacada yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf da sağlanmış olur” dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı; olası yangın ve zehirlenmelere karşı da bilgiler verdi. Kış aylarının başlangıcı ile birlikte bacaların mutlaka temizletilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Arancı, olası yangınları önlemek adına baca temizliği konusunda Büyükşehir İtfaiye Teşkilatının vatandaşların hizmetinde olduğunu aktardı.
BACA TEMİZLİĞİ İHMAL EDİLMEMELİ
Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların takınması sonucu meydana geldiğini belirten Ayhan Orhan Arancı, “Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu tabaklar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur” ifadelerini kullandı.
2014 YILINDA 291 BACA YANGINI
Ayhan Orhan Arancı açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri de ortadan kalkar. Ayrıca kirli bir baca yakıtın doğru yanmasını da engeller. Temiz bir bacada yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağlanmış olunur. Hem de çevre kirliliği de önlenir. 2014 yılında 291 baca yangını meydana geldi. Bunların nedeninin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını vurgulamak istiyorum.”
CAN VE MAL EMNİYETİ
“Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor.”
BACANIZI TEMİZLETMEK İÇİN BAŞVURUN
“İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak baca temizlikleri konusunda vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte baca temizlikleri hususunda yoğunluklar yaşanabiliyor. Vatandaşlarımızı son ana kadar beklemeden temizlenmesi gereken bacalar için başvurularını bekliyoruz. Ayrıca baca temizliği yaptırmak isteyen ve ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız Büyükşehir İtfaiye’nin 274 50 40 numaralı telefonunu arayabilirler.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden İtfaiye’den Baca Temizliği Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İtfaiye’den Baca Temizliği Uyarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı