Gündem Haberleri

  İtfaiye ambulansla gelecek

  Hürriyet Haber
  05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Batı ülkelerinde olduğu gibi, İstanbul'da da ambulans hizmetlerinin, itfaiyeye bağlanması amacıyla çalışmalara başlandı. Yeni uygulamaya göre, itfaiye ve ambulans olay yerine birlikte gidecek.

  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kazalar sırasında yaşanan ilk yardım rezaletini önleyebilmek amacıyla, belediyenin çatısı altında bulunan 'Hızır Acil' ambulans servisinin kendilerine bağlanması için bir proje hazırladı.

  Bu fikir, Sağlık Bakanlığı'na bağlı 112 Acil Yardım Komutan Kontrol Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı bünyesindeki 'Hızır Acil' biriminin ortak çalışmasının sona ermesi üzerine ortaya çıktı. İki kuruluşun ayrılmasından sonra, Hızır Acil'e 112 numaralı telefondan ulaşamayan İstanbulluların 528 10 10'u çevirmeleri gerekiyordu. İstanbul İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın, yedi rakamlı telefon numarasının, acil durumlarda aranamayacak kadar uzun ve akılda tutulmasının zor olduğunu belirterek, ambulans servisinin en kısa zamanda itfaiyeye bağlanacağını ve telefon numarasının da yangın ihbar telefonu olan 110 olacağını açıkladı.

  Sabri Yalın, Batılı ülkelerdeki itfaiye teşkilatları gibi sistemli itfaiye kuruluşuna sahip olmak için ancak bir sağlık birimi ile birlikte çalışmak gerektiğini söyledi. Yalın, Sağlık Bakanlığı'na bağlı 112 ilk yardım servisi ve Hızır Acil ile son derece uyumlu çalıştıklarını, ancak beklenmedik acil durumlarda zaman kaybedilmesinin, bazen can kaybına malolabildiğini belirtti. Yalın, ‘‘Sıradan bir ihbar için gidiyorsunuz, yangına müdahale edeceksiniz. İçerde birinin olduğunu söylüyorlar. Dışarı çıkardığınız o canlı için, artık saniyelerin önemi büyüktür. Ambulansa haber vereceksiniz, gelecek ve ilk müdahaleyi yaparak, hastayı hastaneye götürecek. İstanbul gibi yoğun trafiği olan bir metropolde, bu anlattığım olay, bazen bir saatte gerçekleşebiliyor. Halbuki sağlık birimi de bizim kontrolümüzde olsa, her olaya ambulansla gider ve müdahale ederiz’’ dedi.

  Bürokratik sorunlar aşılırsa

  Ambulans servisinin itfaiyeye bağlanması için bazı bürokratik sorunlar olduğunu belirten Sabri Yalın, bunların aşılması için çalıştıklarını söyledi. Sağlık ve itfaiye birimlerinin, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olmalarına rağmen, teşkilat, çalışma sistemi ve çalışma şartlarının farklı olduğunu ifade eden Yalın, ‘‘Bu bürokratik sorunların hiçbiri, ilk yardım için hayati öneme sahip olan ambulansın itfaiyeye bağlanmasının kaçınılmazlığını değiştiremez’’ dedi.

  Hızır Acil şu anda, 26 ambulans, 57 doktor, 32 hemşire, 12 sağlık memuru ile hizmet veriyor. Yeni proje yürürlüğe girdiğinde, Hızır Acil, personel ve araç bakımından takviye edilerek tam donanımlı bir ambulans itfaiyeyle birlikte olay yerine gidecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı