İZMİR HABERLERİ

İTB Almanya'da E-Commodity Bazaar'ı tanıttı

DHA
24.04.2016 - 16:05Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Meclis Başkanı Barış Kocagöz liderliğindeki bir Borsa Heyeti, yaklaşık 4 trilyon dolarlık milli geliriyle dünyanın dördüncü, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın kalbi Berlin'e bir işbirliği ziyareti gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet, Berlin'de Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Berlin Türkiye Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek E-Commodity Bazaar ve Borsa projeleri ile ilgili bir dizi temasta bulundu. Ziyaret programında İTB Heyetine Ekonomi Eski Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım da eşlik etti.
21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Borsa faaliyetleri ve İzmir Ticaret Borsası Elektronik Emtia Alım - Satım Platformu E-Commodity Bazaar tanıtımı yapıldı. Ziyaret programının ilk durağında Berlin Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret eden İTB Heyeti, Yönetim Kurulu Üyeleri Tamer Ergün Yıkıcı ve Bahattin Kaya tarafından karşılandı.
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, "Türkiye ve Almanya iki güçlü ekonomi ve iki önemli ortaktır. Almanya'nın toplam dış ticaretimizdeki payı yaklaşık yüzde 10 seviyelerinde. Ülkemize gelen turistlerin yüzde 15'i Almanya'dan. Almanya, Anadolu toprakları dışında en fazla vatandaşımızın yaşadığı ülke durumunda. Vatandaşlarımız burada sadece işçi olarak ekonomiye katkı sağlamıyor, aynı zamanda binlerce girişimcimiz yüzbinlerce istihdam yaratıyor. Bu derin ilişkiyi ortak faydaya dönüştürme konusunda biz meslek kuruluşlarına da önemli görevler düştüğüne inanıyorum" dedi.
125 yıllık deneyimle tarım alanında birçok ilke ve başarılı projeye imza atan İzmir Ticaret Borsası'nın yaptığı çalışmalardaki temel hedeflerinden birisinin de üyelerinin iç ve dış ticaret kapasitelerinin arttırılması olduğuna değinen Işınsu Kestelli, "Bu anlamda son projemiz ise yeni kurduğumuz ve tarımsal ürünlerin alıcı ve satıcılarını elektronik platformda bir araya getiren 'E-Commodity Bazaar' Emtia Alım Satım Portalı çalışmamızdır. Portal, firmaların kurumsal tanıtımlarını yapmalarına, ürün sergilemelerine ve alım-satım ihaleleri açabilmelerine imkan sağlamaktadır. İngilizce ve Türkçe hizmet veren portalımızı kurumsal işbirlikleri ile bölgesel ve hatta global bir tarımsal ticaret ağı haline getirmek istiyoruz. Bu amaçla, birçok ülke ile görüşmeler yapıyor ve bu ağı hızla yaymaya çalışıyoruz. Kurumlarımız arasında bu açıdan önemli bir işbirliği potansiyeli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
Kestelli'nin ardından İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü E-Commodity Bazaar Platformu'nun işleyişi ve uluslararası ticarette üyelerine sağladığı kolaylıklar hakkında sunum gerçekleştirdi.
Ülkelerarası ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından E-Commodity Bazaar'ın oldukça önemli bir proje olduğunu söyleyen Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Ergün Yıkıcı ise "Portalın üyelerimize duyurulması ve temasta bulunduğumuz kuruluşlarla paylaşılması konusunda sizlere destek vermekten memnuniyet duyacağız. Bu görüşme sayesinde kuruluşlarımızın birbirini tanımasını ve kurulacak temaslar sayesinde gelecekte kurulabilecek işbirliği için ilk adımların atılmasını diliyoruz. Bize görev verin, üzerimize düşeni yapalım. Çünkü güçlü bir Türkiye, burada yaşayan 3 milyon Türk'ün de özgüvenini artırıyor" diye konuştu.
İşbirliği iradesinin ortaya konmasının ardından Işınsu Kestelli, olası ortak projeleri görüşmek üzere Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini İzmir'e davet etti.
İTB Heyeti, ziyaret programının ikinci bölümünde Berlin Türkiye Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Berlin Ticaret Başmüşaviri Mehmet Azgın ve Berlin Ticaret Müşaviri Buğra Han Erdoğan ile görüşme gerçekleştirildi.
2015 yılında İzmir'den yapılan toplam ihracatın yüzde 12'sinin Almanya'ya gerçekleştirildiğini belirten Işınsu Kestelli, "Özellikle, kuru üzüm ve kuru incir gibi geleneksel ürünlerimiz ve yaş sebze-meyve ihracatta önemli bir yer tutuyor. Bu anlamda, Almanya'da bulunan oda, borsa ve iş örgütleriyle kuracağımız kurumsal işbirlikleri ile emtia alım satım E-Commodity Bazaar Emtia Alım Satım Portalı'nı büyütmeyi arzu ediyoruz ve başta Portal olmak üzere özellikle tarım, gıda ve hayvancılık alanında kurabileceğimiz işbirlikleri konusunda karşılıklı bilgi alışverişi yapmayı diliyoruz" dedi.
İzmir'in tarım ve hayvancılıkta Avrupa'nın yeni inovasyon merkezi olabileceğine inandıklarını söyleyen Kestelli, "Bu yöndeki çabalarımıza vereceğiniz destek, bizler için oldukça değerli olacaktır" diye konuştu.
Berlin Ticaret Başmüşaviri Mehmet Azgın ise Almanya'nın 71 milyar Euro tarım ve gıda ithalatı, 60 milyar Euro da ihracatı bulunduğunu belirterek, "Tarımın milli gelirdeki payı yüzde 1 olmasına rağmen Almanya bu anlamda faktör bir ülke. Dünyanın en büyük gıda fuarı bu ülkede düzenleniyor" dedi. İTB'nin e-ticaret portalının Almanya ve Türkiye'deki şirketler arasında ticari olanakları geliştirmede faydalı olacağına inandıklarını belirten Mehmet Azgın, hem bu konuda hem de Alman gıda ithalatçılarının İTB üyeleri ile ilişkiye geçmeleri konusunda işbirliği olanaklarını geliştirmek ve destek sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İTB Almanya'da E-Commodity Bazaar'ı tanıttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Nisan 2016 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İTB Almanya'da E-Commodity Bazaar'ı tanıttı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı