Dünya Haberleri

    İtalya'ya faturası 120 trilyon

    Hürriyet Haber
    20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

    İtalya Dış Ticaret Enstitüsü PKK’nın başı Apo’nun Roma’da 66 gün barındırılmasının İtalya’ya maliyetinin 120 trilyon liraolduğunu hesapladı.

    Eli kanlı terörist Apo, İtalya'ya tam 600 milyar lirete (120 trilyon lira) mal oldu. İtalya'nın, Apo'nun gönderildiği ülkeye ‘önemli bir bedel ödediği’ de ortaya çıktı.

    İtalyan İl Giorniale gazetesinin manşetten verdiği ‘İşte Öcalan’ın faturası: 600 milyar' başlıklı habere göre, bu kabarık fatura, Apo'nun Roma'da 66 gün süreyle barındırılmasına harcanan para ve buradaki ikameti sonucu Türkiye ile bozulan ilişkilerin dış ticarete yansımasıyla birlikte kaybedilen ihaleler, iptal edilen siparişler ve dondurulan ihracatların toplam meblağından oluşuyor.

    Türkiye'nin boykotu nedeniyle, İtalya'nın 92 trilyon liralık ihaleden çıkartıldığına dikkati çeken gazete, 23 trilyon liralık siparişin iptal edildiğini, (eğer Apo bu ülkeye giderse) Libya'ya da - bölücü teroristi alsın diye - 6 trilyon liralık bedava demiryolu sözü verildiğini yazdı.

    Bu kriz sonucu işi bozulan tam 284 firmanın, Dış Ticaret Enstitüsü'ne başvurarak, maddi yardım istediği gazetenin haberinde vurgulandı.

    Bunun dışında, Apo'nun güvenliğini sağlamak için İtalyan hükümetinin günde 12 milyar liradan toplam 792 milyar lira harcandığı da hesaplandı. Boykot nedeniyle, turizm sektöründe de tamiri zor yaralar açıldığını hatırlatan İl Giorniale, son olarak ‘değermiydi?’ sorusunu yöneltiyor..

    MUHALEFET ÖFKELİ

    İtalyan hükümetinin Apo fiyaskosu, muhalefetin eleştiri dozunun da son günlerde artmasına neden oldu. RAİ kanalında bir programa katılan muhalefet lideri Silvio Berlusconi, ‘ben başbakan olsaydım, terörist lider İtalya’ya adımını bile atamazdı. Türkiye gibi bir müttefik ülke, küstürüldü. Kızıl hükümetimiz, her zaman teröre kucak açmıştır. 30 bin masum insanın katilini barındırmakla rezil olduk. Sonunda da, bu işi yüzümüze gözümüze bulaştırdık, Apo'dan kurtulmaya çalıştık. Şimdi bunu nasıl tamir edeceğiz' dedi.

    Berlusconi'nin, DTP'nin davetlisi olarak 25 şubatta Ankara'ya gideceği ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edileceği belirtildi. Berlusconi'nin, Ankara'da, Türkiye-İtalya ilişkilerini iyileştirmek için çaba harcayacağı öğrenildi.

    Bu arada, RAİ kanalının aynı programında konuşan Komünist İtalyanlar Partisi lideri Marcello Cosutta'nın, ‘Apo’nun gelmesi İtalya'yı onurlandırmıştır. Türkiye'nin ne denli eylemci bir ülke olduğunu biliyoruz' demesi, tepkilere neden oldu.    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı