İtalyanlar'ın ‘Apo ayıbını unutun’ turu

Hürriyet Haber
16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İTALYA Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino başkanlığındaki 11 kişilik İtalyan heyeti dün İstanbul'a geldi. Fassino ve beraberindekiler, dün akşam TÜSİAD tarafından ağırlandı. TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu geziyi, Öcalan kriziyle gerginleşen ilişkileri yumuşatma adımı olarak niteledi.

İTALYAN işadamları ‘‘Apo ayıbını’’ unutturmak ve gerginleşen ilişkileri yeniden geliştirmek için birçok ticari projeyle Türkiye'ye geldi. Basın, bürokrat ve işadamlarından oluşan yaklaşık 120 kişilik İtalyan Heyeti, bu gün yapılacak Türk-İtalyan İş Konseyi Toplantısı'na katılacak.

Geçtiğimiz yıl iki ülke arasında yaşanan siyasi gerginlikler ekonomik ilişkilere de yansımıştı. Helsinki öncesinde İtalya'nın Türkiye'nin adaylığına destek vermesinden sonra yumuşamaya başlayan siyasi ve ekonomik ilişkilerin, İtalya Dış Ticaret Bakanı ve işadamlarının yaptığı ziyaretle yeniden canlanması bekleniyor.

FASSİNO DÜN GELDİ

İtalya'nın TÜSİAD'ı olarak bilinen Confindustria üyelerinden önce, İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino, heyeti ile birlikte dün Türkiye'ye geldi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Başkanı Erkut Yücaoğlu, İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino ve beraberindeki 11 kişiden oluşan heyete, dün akşam bir yemek verdi. Yemeğe, Yücaoğlu'nun yanı sıra, TÜSİAD Dış İşleri Komisyonu Başkanı Aldo Kaslowski ve TÜSİAD üyesi Aylin Mccarthy, Siemens Türkiye Genel Müdürü Arnold Hornseld, Bülent Şenver, Şerif Egeli, İtalya Türkiye Büyükelçisi Vittorio Surdo da katıldı.

GEÇMİŞİ UNUTUN

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, İtalya'nın TÜSİAD'ı olarak bilinen Confindustria Başkanı Giorgio Fossa ve Confindustria üyesi yaklaşık 50 işadamının, İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino ile birlikte Türkiye'ye gelmelerinin bir iyi niyet ziyareti olduğunu söyledi.

İtalyan heyetinin yaptığı bu ziyaretin amacını ‘geçmiş olayları unutturmak ve İtalyan kültürü ve sanayisini Türk kamuoyuna tanıtmak’ olarak yorumlayan Yücaoğlu, ‘‘İtalyanlar İtalyan kültürü ve sanayisini Türk kamuoyuna anlatmak tanıtmak, geçmişi unutturmak istiyor. Biz de aynı şeyi İtalya'da yapmayı, Türk kültürü ve sanayiisini anlatmayı planlıyoruz. Bunun dışında karşılıklı ilişkilerin hangi projeler üzerinde yoğunlaşabileceği ve geçen yılki aksaklıklar sonucu azalan ticari ilişkilerin en etkin seviyeye nasıl çıkabileceği tartışılacak’’ diye konuştu.

GERGİNLEŞEN İLİŞKİLER

Türkiye ile İtalya arasında yaşanan Apo krizi sırasında Türkiye'ye destek veren ve kendi hükümetini uyaran İtalya Sanayii ve İşadamları Konfederasyonu Confindustria, TÜSİAD'ın Helsinki zirvesi öncesinde yaptığı ziyareti sonrasında Türkiye'nin AB adaylığına da destek vermişti.

Özellikle Türkiye'deki temaslarda ağaç işleme makinaları, gıda, inşaat, mühendislik, bankacılık, helikopter üretimi, taşımacılık, konfeksiyon, telekominikasyon, haberleşme, askeri amaçlı haberleşme, metalurji, otomotiv ve yan sanayii gibi alanlarda iki ülke arasındaki işbirliği olanakları değerlendirilecek.

Heyette kimler var?

HEYETTE Confindustria Başkanı Giorgio Fossa'nın yanı sıra, Türk-İtalyan İş Konseyi Eş Başkanı Rosolino Orlando, İtalyan Ticaret Enstitüsü Başkanı Fabrizio Onida, Agusto firması Pazarlama ve Satış Programı Başkan Yardımcısı Gilberto Bologna, Pirelli Ekonomik İlişkiler Direktörü Riccardo Perrisch, Fiat Holding Uluslararası İlişkiler Direktörü Mauro Rasquero, Telecom Italia'nın Türkiye'den Sorumlu Müdürü Patrizio Scmia gibi isimler bulunuyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı