Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İtalya'nın ki, küçüklük

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 1999 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, İtalyan parlamentosunun teröristbaşı Abdullah Öcalan için toplanacağı ve Öcalan'ın iadesini talep edeceği haberlerine sert tepki gösterdi. Ecevit, dün Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilerin gündemle ilgili sorularına yanıt verdi. Ecevit'in, Hürriyet'in dün manşetinde yeralan İtalyan parlamentosunun Öcalan için toplanıp İtalyan mahkemesinin sığınma talebini kabul ederse, iadesini isteyeceğinin anımsatılması üzerine şunları söyledi: ‘‘İtalya'da parlamentonun bir terörist için özel bir toplantı yapması İtalya'yı büyütmez, küçültür. Sanırım bu toplantıda biraz da İtalyanlar bir iç hesaplaşma yapacaklardır. İtalya'nın ciddi bir devlet vasfıyla bağdaşmayacak bir hareket tarzı bizi de herhangi şekilde etkilemez.’’ Ecevit, Öcalan'a verilen idam cezasının Türkiye'nin Avrupa ile ilişkileri konusunda pazarlık unsuru yapılabileceği yorumlarına da, ‘‘Kimseyle pazarlık konusu da yapmayız. Kendi vicdanımıza göre, kendi değerlendirmelerimize göre, Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre en uygun süreç yürüyecektir’’ karşılığını verdi.

  Ecevit, Öcalan hakkındaki idam kararının ardından, asılsın-asılmasın türü kampanya başlatıldığı belirtilerek, bunu nasıl yorumladığına ilişkin bir soruya da, şöyle yanıt verdi:

  TEPKİ NORMAL DEĞİL

  ‘‘Bence bu konuyu artık kamuoyunun gündeminin ön sıralarından normal yerine indirmek gerekir. Bağımsız yargı gereği gibi işliyor. Yabancı ülkelerden gelen baskılar, o baskıları yapanların beklediğinin tam aksi sonuçlar da doğurabilir. Batı kamuoyunun bu konuyla bunca zamandır meşgul olması çok normal birşey değil, batı dünyası açısından övünülecek birşey de değil.’’

  Ecevit, Abdullah Öcalan yakalanmadan önce hazırlanan ve hiçbir değişiklik yapılmadan TBMM'ye sunulan Pişmanlık Yasa tasarısının önceki akşam TBMM'den geri çekilmesinin, koalisyon ortaklarıyla aralarındaki görüş ayrılığından kaynaklanmadığını da açıkladı. Koalisyon ortakları arasında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını vurgulayan Ecevit, Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa'nın bazı değişikliklerin görüşülmesinin uygun olacağını söylediğini kaydetti. İçişleri Bakanlığı'nın da bu konuda hazırlık yaptığını öğrendiğini belirten Ecevit, şunları söyledi:

  ‘‘Bunlar birlikte değerlendirilecek. En kısa zamanda yasa tasarısı tekrar TBMM'ye sunulacak. Vazgeçme gibi, koalisyon ortakları arasında anlaşmazlık gibi bir durum yok. Koalisyon ortaklarımız gibi biz de bu Pişmanlık Yasası'nın kamuoyunu rahatsız etmeyecek ölçüler içinde olmasına zaten özen gösteriyoruz.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı