Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalyan, yangına körükle gitmiş

  Hürriyet Haber
  10.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.07.1999 - 00:01

  Fransa ile İtalya arasındaki Mont-Blanc tünelinde 25 Mart'ta meydana gelen ve 39 kişinin ölümüne yol açan faciada, yangının büyümesine bir İtalyan görevlinin hatasının yol açtığı ortaya çıktı. Tünelde yangın başlayınca İtalyan görevlinin içeri temiz hava bastığı, bunun da yangını büyüttüğü saptandı.

  Facia günü saat 11.00 sıralarında un ve tereyağ yüklü Belçika plakalı kamyonda başlayan yangınla ilgili soruşturma raporu dün açıklandı. Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Claude Gayssot ile İtalya Kamu İşleri Bakanı Enrico Micheli yaptıkları ortak basın toplantısında, ‘Kamyonda yangın başladıktan sonra, vantilatörlerin içerdeki yoğun dumanı çekecek yere ters çalıştırılıp içeri temiz hava bastığı, böylece yangının taze oksijen ile daha da büyüyüp faciaya yol açtığı anlaşıldı’ dediler.

  Rapora göre, İtalya tarafındaki nöbetçi görevli birden araçların tünelden geri döndüğünü ve tünel içindeki araçlarda bulunan insanların da otomobillerden inip dışarı doğru koşmaya başladığını görünce, telaşa kapılıp içeri temiz hava bastı ve faciaya yol açtı. Vantilatörlerin çalışma yönü yangının başlamasından ancak 20 dakika sonra değiştirildi ve tüneldeki duman boşaltıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı