« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İtalyan ve Türk besteciler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İtalyan ve Türk bestecilerin buluşması bugün saat 16.00 ve 19.00'da İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Saat 16.00'daki söyleşiye İtalyan müzik dünyasının önde gelen bestecileri katılacak ve ardından 19.00'da Paul Klee Yaylı Sazlar Dörtlüsü bir konser verecek.

Borusan Kültür ve İtalyan Kültür Merkezi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘‘buluşma'' kapsamında İtalya'nın önde gelen çağdaş bestecilerinden Venedik Bienali Yönetim Kurulu üyesi Ada Gentile'nin yanı sıra çağdaş İtalyan bestecileri Mario Cesa, Gianvincenzo Cresta ve Fabrizio Festa saat 16.00'da bir söyleşiye katılacak.

Bu söyleşinin ardından saat 19.00'da bir konser verecek olan Paul Klee Yaylı Sazlar Dörtlüsü Alessandro Fagiuoli (keman), Marco Rallo (keman), Andrea Amendola (viyola) ve Stefano Bonomi'den (viyolonsel) oluşuyor.

1996'da Venedik'te kurulan ve Santander, Galway, Alicante ve Parma Festivalleri'ne katılan dörtlü Roma Nuovi Spazi Musicali ve Dublin National Concert Hall gibi merkezlerde konserler verdi.

Konserde Aaron Copland, Wolfgang A. Mozart ve Michael Nyman gibi bestecilerin yanı sıra söyleşiye katılan çağdaş İtalyan bestecilerinin eserleri de seslendirilecek.

Bu bestecilerden biri olan Ada Gentile geçen yıl da Borusan Kültür'ün konuğu olarak İstanbul'u ziyaret etmişti. İtalya'nın önde gelen orkestralarının sanat yönetmenliğinin üstlenen Gentile, halen S. Cecilia Konservatuarı'nda ders veriyor ve İtalyan televizyonu RAI tarafından düzenlenen ‘‘Nuovi Spazi Musicali'' festivalinin sanat yönetmenliğini yürütüyor.

<ı>İtalyan Kültür Merkezi, Meşrutiyet Cad. 161, Tepebaşı. Tel: (0212) 293 98 48


Bunları da Beğenebilirsiniz