Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İtalyan pilot Ploner durdurulamıyor

Ali Dağı'nda düzenlenen Avrupa Yelkenkanat Şampiyonası'nın sekizinci gün uçuşlarında, İtalya'dan Alessandro Ploner 5 bin 660 puanla birinci oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uçuşlar öncesi 17 ülkeden 71 pilot, teknik heyetten güzergah ve hava durumu hakkında brifing verildi. Daha sonra yarışmacılar 135 kilometrelik Pınarbaşı-Kaynar hedefine “gol yapmak” için havalandı. Yarışma sonunda, İtalya'dan Alessandro Ploner 5 bin 660 puanla birinci, Çek Cumhuriyeti'nden Dan Vyhnalik 5 bin 257 puanla ikinci, Slovakya'dan Primoz Gricar 4 bin 785 puanla üçüncü oldu.

Takım sıralamasında ise birinciliği İtalya, ikinciliği Slovenya, üçüncülüğü de İspanya elde etti.

Tek kadın pilot 3 kez gol yaptı

Bu arada, şampiyonanın tek kadın pilotu olan Alman Corinna Schwiegers Hausen, 8 günde 3 kez hedefe gol yaparak 70 erkek pilot arasında 12. sıraya yükseldi.

Hausen, yarışmanın Avrupa'daki yarışmalara kıyasla daha güzel olduğunu belirterek, “15 yıldır uçuyorum ve bu organizasyon harika. Bir bayan olarak buraya Avrupa'dan yelkenkanat ile gelmek çok zor. Bir bayan için bu spor çok iyi bir dal. Çok devasa bir fiziğe sahip değilim ama yelkenkanat ile de çok rahat uçabiliyorum” dedi.

Dünya Havacılık Federasyonu (FAI) Gözlemcisi Flip Kohensiev de, Kayseri'ye gelmeden önce bazı endişelerinin bulunduğunu, ancak organizasyonu gördükten sonra düşüncesinin tamamen değiştiğini anlattı. Kohensiev, “Buraya gelmeden önce biraz endişeliydim, ama organizasyonu gördükten sonra her şey yelkenkanat için çok güzel ve yolunda gidiyor. Müthiş bir organizasyon. Organizasyon açısından hiçbir sıkıntımız yok. Burayı küçük bir yerleşim yeri gibi düşünüyordum, fakat gördüm ki Talas ve Kayseri çok büyük ve güzel bir şehir. Ali Dağı yelkenkanat sporunun gelişmesi için çok iyi bir yer” diye konuştu.

Şampiyona yarın yapılacak yarışlarla sona erecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler