Ege Haberleri

EGE

  İtalyan ortakla Jantsa devleşti

  Hürriyet Haber
  15 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ağustos 2012 - 14:44

  Jantsa ile İtalyan devi CLN’nin ortaklığında kurulan JMW, 36 milyon Euro yatırımla Aydın Umurlu’da dünyanın en büyük jant fabrikalarından birini kuruyor.

  İtalyan CLN ile Türk Jantsa ortaklığında 36 milyon Euro’luk yatırımla dünyanın en büyük jant fabrikalarından biri Aydın’da kurulacak. Binek araç ve ağır vasıtalar için jant üretecek fabrika, 400 kişiye istihdam sağlayacak. Ekim 2012’de deneme üretimine başlayacak Türk - İtalyan ortaklığındaki JMW, bir yılda 25 milyon Euro’luk ihracat ve 50 milyon Euro ciro hedefliyor. Otomotiv yan sanayisi ve savunma sanayi için 1977’den bu yana jant üreten ve beş kıtada 80 ülkeye ihracat yapan Jantsa ile dünya pazarındaki en büyük rakibi İtalyan CLN, yüzde 50’lik payla ortaklaşa kurdukları JMW çatısı altında Aydın’da yılda 3 milyon adet jant üretmeye hazırlanıyor. 36 milyon Euro’luk dev yatırımla kurulan JMW’nin Aydın’da inşaatı tamamlanmak üzere olan fabrikası, deneme üretimine Ekim 2012’de başlayacak. JMW, 400 kişiye istihdam sağlayarak yılda 2 milyon binek araç ve 1 milyon ağır vasıta jantı üretmeye hazırlanıyor.
  Dünyanın en büyük jant fabrikalarından birine sahip olacak JMW, Aydın’dan dünyaya yılda 25 milyon Euro ihracat yapma hedefi taşıyor.

  Rakipler ortak oldu
  Jantsa Genel Müdürü ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, 2008’deki ekonomik krizde güç birliği yapma kararı aldıkları CLN ile ortaklaşa kurdukları JMW’nin, Türkiye’ye dünyanın en büyük jant fabrikalarından birini kazandıracağını belirtti. 8 bin çalışanı ve 1.7 milyar Euro cirosu bulunan CLN ile Jantsa’nın son 10 yıllık büyüme trendlerinin paralellik gösterdiğini dile getiren Çerçioğlu, fabrikanın Aydın’ın Umurlu Beldesi’nde 20 bin metrekarelik alana inşa edildiğini açıkladı.

  Araç üretimi yüksek
  İtalyan ortak CLN Group Yönetim Kurulu Başkanı Gabrielle Perris Magnetto, Jantsa’nın hızlı ve istikrarlı büyüme grafiğinden etkilendiklerini ifade ederek, “Uluslararası arenadaki en önemli rakibimizle ortak olmak güzel. Bizim gibi aile şirketi olan Jantsa, sektörde önemli bir konuma sahip. Kendileriyle ortak olmaktan ve Türkiye’de bulunmaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı