Gündem Haberleri

  İtalyan “Öfkeliler” Roma'yı ateşe verdi

  Hürriyet Planet
  15.10.2011 - 18:26 | Son Güncelleme:

  Ekonomik kriz sonucu artan işsizlik, borç oranı ve sonrasında tasarruf paketleriyle gelen kesintileri protesto etmek için Roma sokaklarını dolduran İtalyanlar, mağazaların camlarını kırıp otomobilleri ateşe verdi.

  İspanya'nın başkenti Madrid'de yaz aylarında gerçekleşen gösterilerle adlarını duyuran “Öfkeliler” halk hareketinin (Indignados) İtalyan versiyonu, hükümeti protesto etmek amacıyla meydanlara indi.

  Hafta başından bu yana, Milano, Bologna ve Roma'da irili ufaklı pek çok gösteri yapan “Öfkeliler”in, İtalya'nın birçok kentinden, büyük yürüyüşe katılmak için başkente akın ettiği bildirildi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, başkentin en işlek meydanlarından olan Repubblica'da öğle saatlerinde toplanmaya başlayan göstericiler, daha sonra Cavour caddesinden ünlü Kolezyum'a doğru harekete geçti.

  ROMA'DAKİ OLAYLI GÖSTERİLERDEN KARELER

  GERGİNLİK ARTTI

  Yürüyüş sırasında protestocu gençlerin renkli görüntüler oluşturdukları gözlenirken, ilerleyen saatlerde tansiyon yükseldi. Ana gruptan ayrılan bazı göstericiler, çok sayıda otomobili ateşe verip, mağazaların camlarını kırdı, gazetecilere saldırdı. Protestocular, kendilerine müdahale eden polise taş atarak karşılık verdi.

  Gösteriler sırasında İtalya ve AB bayraklarının yakıldığı belirtildi.

  Dünyanın pek çok kentinde aynı anda gerçekleşen gösterilerin Roma ayağının, akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.

  Küresel krizle birlikte Avrupa ve Amerika'da taban bulan “Öfkeliler” hareketi, “15october.net” internet sitesi üzerinden dünya halklarına güçlerini birleştirerek 15 Ekim'de 82 ülke ve 951 şehirde meydanları doldurma çağrısı yapmıştı.

  ASSANGE DA DESTEK VERDİ

  ABD'deki Wall Street İşgalcileri'nden esinlenen yaklaşık 3 bin kişi İngiltere'nin başkenti Londra'da, Menkul Kıymetler Borsası önünde gün boyu süren protestolara katılırken, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange da protesto alanına gelerek destek verdi./images/100/0x0/55ea66e4f018fbb8f87d8d3b

  Öğle saatlerinde Londra'daki tarihi Aziz Paul's Katedrali önünde toplanan  protestocular, Londra Menkul Kıymetler Borsası ve yatırım bankası Goldman  Sachs'ın bulunduğu Paternoster Meydanına girmek istedi ancak polis izin vermedi.

  Polis Aziz Paul's Katedrali önüne çadır kurmak isteyen protestoculara da  müsaade etmedi. Protestoya öğleden sonra katılan Wikileaks'in kurucusu Julian  Assange ise büyük ilgi çekti.

  Basının yoğun ilgi gösterdiği Assange, katedralin önündeki kalabalığa  seslendi. Assange, "Yabancı bankaların hesaplarını açarak şeffaflığı sağlamalarını talep etmenizi istiyorum. Tıpkı bugün benim de daha şeffaf olmaya  zorlandığım gibi" dedi. Assange'ın protestoya maske takarak katılmak istediği  ancak İngiliz polisinin buna izin vermediği öğrenildi.

  Londra'daki gösteride, bankacılık sistemi ve hükümetin kesinti planları  protesto edilirken, polisin az sayıda kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı