Gündem Haberleri

  İtalyan Konsolos: Olay ferdi

  TRABZON (A.A)
  06.02.2006 - 11:02 | Son Güncelleme:

  İtalya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli konsolos Stefano Canzio, Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun öldürülmesiyle ilgili olarak, “Olayı ferdi olarak yapılmış bir olay olarak alıyoruz” dedi.

  Canzio, Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun (60) kilisede uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Trabzon'a geldi.

  Canzio, havalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Trabzon'a naaşın nakli için geldiklerini belirterek, “Burada yetkililerle görüşeceğim. Pederin ölümü üzücü bir olay. Şu anda konu hakkında Türk makamlarıyla temas halindeyiz” diye konuştu.

  Bir gazetecinin cinayetin fuhuş çeteleriyle ilgili olup olamayacağı yönündeki soru üzerine Canzio, “Şu anda biz de bilmiyoruz. Zaten ne olacağını bilecek bir bilgimiz de yok” dedi.

  Canzio, cinayetin, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere tepki amacıyla olup olamayacağı yönündeki soruyu, “Olabilir fakat olayı ferdi olarak yapılmış bir olay olarak alıyoruz. Peder Santaro Türkiye'yi çok seven bir kişiydi. Uzun yıllar Türkiye'de görev yaptı. Çevreden tepki alacak birşey yaptığını sanmıyorum” diye yanıtladı.
  Pederin öldürülmesi hakkında Vatikan'ın görüşünün ne olduğu yönündeki soruya ise Canzio, “Bu konu hakkında kendileri görüş bildireceklerdir. Birşey söyleyemem” yanıtını verdi.

  Canzio, pederin öldürülmesinin ardından kiliseye yeni peder atanıp atanmayacağı veya kilesinin kapanıp kapanmayacağı konusunda, ”Bilmiyorum bu konu daha sonra belli olacaktır” dedi. Canzio, daha sonra Sanctra Maria Kilisesi'ne gitti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı