« Hürriyet.com.tr

İtalyan işkembeci

Hürriyet Haber
X

40 Yıllık Lale İşkembecisi’nin sahibi Vedat Akkaya halı, makarna, çikolata ithal etti, İtalya'da halı dükkanı açtı ve İtalyan vatandaşı oldu.

Hayat tesadüflerle dolu. Beyoğlu’nda 40 yıllık geçmişe sahip Lale İşkembecisi’nin sahibi Vedat Akkaya’nın öyküsü de yıllar önce yaşadığı bir olayla değişir...

Akkaya ailesi Arnavut kökenli. 1960’larda baba Baki Akkaya’nın, Eminönü’ndeki balık pazarında altı ciğerci dükkanı var. Balık pazarı istimlak edilince dükkanları kapatır ve Beyoğlu balık pazarına taşınır. Öte yandan 1960'da, Beyoğlu’ndaki Büyükparmakkapı Sokak'ta akrabası Hüseyin Üzer de Lale İşkembecisi’ni açar. 1966’da, Baki Bey de Beyoğlu’na taşınınca, Lale İşkembecisi’ni Hüseyin Üzer’den devralır. O yıllarda 18 yaşında olan Vedat Akkaya da babasıyla Beyoğlu’ndaki dükkanda çalışır. Yıllar sonra İtalyan vatandaşı olmasına neden olacak rastlantı da işte bu dükkanda yaşanır.

İyilik yap denize at

Yıl 1968. Türkiye’ye tatile gelen İtalyan bir çift. Lale İşkembecisi’ne girer. Roberto Belloni ve sevgilisi Valleria paralarını çaldırmışlardır.

Vedat Bey onları on gün misafir eder, otel paralarını öder, benzin parası verir, karşılığında da bir şey istemez. Roberto ülkesine döner dönmez Vedat Bey’e parasını gönderir. Sonra 10 yıl boyunca birbirlerinden koparlar. 1978'de Vedat Akkaya Roberto Belloni’ye bir kart atar. Üzerinde sadece ‘‘Sağ mısın ölü mü? Merak ediyorum’’ yazmaktadır.

Roberto hemen Vedat Akkaya’ya telefon eder, iki yıl sonra da Mauro adlı bir arkadaşıyla İstanbul’a gelir. Mauro da Roberto gibi İtalya’da Rovigo’da yaşamakta ve halıcılıkla uğraşmaktadır. Vedat Bey Mauro Mainardi ile İtalya’ya halı ihracatına başlar.

Mauro on yıl kadar Vedat Akkaya'nın evinde kalır. Vedat Akkaya Türkiye'de ilk İtalyan markalı makarnayı (Barilla) 1987'de ithal etmeye başlar. İtalya’ya halı ihrac edip, oradan makarna ve bisküvi getiren Vedat Akkaya beklemediği bir anda ortağı Mauro Mainardi’den kazık yer. Mauro 400 milyon lireti ödemeyerek kaybolur.

Vedat Akkaya parasının peşinden İtalya'ya Rovigo'ya gider, İtalyan bir avukat bulur. Bu avukatla dostluk kurar ve onun yardımıyla bankadan kredi bularak Rovigo'da bir dükkan alır. 1990'da Vive İtalia adını verdiği halıcı dükkanını açar. İşveren olunca da eşiyle İtalya vatandaşlığına hak kazanır. ‘‘Bütün Rovigo bu hikayeyi bilir’’ diye bitiriyor sözlerini Vedat Akkaya ama hikaye bu kadar çabuk bitmiyor.

Barilla makarnaları 1994'de Doğuş Grubu'na geçer. Vedat Bey bu defa Nestle İtaliana SPA ile anlaşır. Şimdi Buitoni makarnalarını getiriyor. Bir süre önce de yine Nestle’nin Perugina Baci çikolatalarını getirmeye başladı. Bu çikolataların içinde İtalyanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca fallar var. Vedat Bey Anadolu’dan aldığı halıları İtalya’da satmaya devam ediyor. İki kızı da İtalyan Lisesi’nde okuyor. Büyük kızı Deniz şimdi Padova’daki dükkanı işletiyor.

Vedat Akkaya babasından kalma Lale İşkembecisi'ni de unutmuyor: Tahliye edildiği için kapanan lokantayı canlandırıyor. 1997’de İstiklal Caddesi'nde bir dükkanı Rum Kilisesi’nden kiralıyor ve işkembeciyi yeniden açıyor.

‘‘Bu yemeğin ölmemesini istediğim için açtım burayı. Kadın kadına işkembe salonuna gelinebilsin istedim ve başardım.’’ diyor.

Kaynak:

SonbaharSonbahar
Sonbaharın en güzel yurt içi adresleri
36 Saat
36 saatte New York’un Latin yüzü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kaçırılmaması gereken seyahat fırsatları ve haberler
GezginGezgin
Sonbaharda Kuzey Yunanistan turu
GezginGezgin
İmparatorun bindiği arabaya otostop çekti
En İyi
En iyi 10 ‘cruise’ rotası