Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İtalyan gazetesi: Yeni hedef Somali

  Hürriyet Haber
  07 Aralık 2001 - 13:15Son Güncelleme : 07 Aralık 2001 - 13:15

  İtalyan basını, ABD öncülüğünde terörizme karşı yürütülen mücadelede, Afganistan`dan sonra ikinci hedefin Somali olacağını iddia etti.

  Terör örgütü El Kaide`nin Somali`de yuvalandığını öne süren gazeteler, Amerikan, İngiliz, Rus, Alman, Fransız ve İtalyan gizli servislerinin uzun süredir Somali`de araştırmalar yaptığını yazdı.  

  Gazeteler, Amerikan, Alman ve İngiliz savaş gemilerinin Somali açıklarında devriye gezdiğini, Bahreyn açıklarındaki 4 İtalyan savaş gemisinin de bölgeye kaydırılabileceğini bildirdi.  

  İtalya Savunma Bakanı Antonio Martino, konuyla ilgili açıklamasında, ``Terörizme karşı yürütülen mücadelenin uzun olacağını daha önce herkes söylemişti. Eğer terör örgütleri Somali`de yuvalandıysa bir müdahele söz konusu olabilir. Ama şu anda bize bildirilen bir şey yok. Eğer gerekirse bölgedeki gemilerimiz kullanılmaya hazır`` dedi.  

  İtalya`nın, 1992-94 yılları arasında Somali`ye gönderilen uluslararası barış gücünde görev yaptığını ve bu misyonda 3 askerinin şehit olduğunu hatırlatan gazeteler, ``Somali`ye operasyon halen çok riskli. Olası bir operasyonda, İtalyan askerlerinin gönderilme olasılığı yüksek`` yorumunda bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı