"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İtalyan bir gençle birlikte oldum utanç içindeyim

Sevgili Güzin ablacığım, köşenizi okumadan güne başlamayan bir hayranınızım. Sizin öğütleriniz ve yaklaşımlarınız bana hep doğruyu öğretmiştir. Çok utanıyorum ama bir hatadır yaptım. Belki bana da bir çıkış yolu gösterirsiniz.

Ben 22 yaşında, üniversitede okuyan genç bir kızım. Çok sevdiğim iki yıllık erkek arkadaşımın ihanetine uğradım. Bu beni çok üzdü. Bu yüzden yazı geçirmek için Fransa’da bir kamp ayarlamıştım.

Oraya biraz da kafa toplamak amaçlı gittim. İşte ne olduysa orada oldu. Bu kamptaki İtalyan bir çocuk beni ne yaptı etti, zayıf ruh halimin de etkisiyle, kandırdı. Ve onunla birlikte olduk.

Onunla yaşadığım benim ilk cinsel birlikteliğimdi. Bu zamana kadar öpüşmekten ileriye gitmemiştim. Aslında onu da durdurmak istedim ama beni dinlemedi. Olan oldu ama ben şu anda utanç içindeyim.

Ailemin yüzüne bakamıyorum. Ayrıca eski erkek arkadaşım da benimle yeniden görüşmek istiyor ama bu durumda ona da dönemem.

Zaman zaman aklımdan kendimi öldürmek geçmiyor değil. Çıkmazdayım Güzin abla. Böyle kendimden iğrenerek nasıl yaşarım? Yardım et bana ne olur.

<ı>RUMUZ: PEMBELİ


Aman kızım, bu kadar da değil artık. Aklı başında, üniversite talebesi bir genç kızsı. Tamam bir hata yapmış olabilirsin, biraz da ihanete uğramış olmanın ve içinde bulunduğun ruh halinin etkisiyle, sana ilgi gösteren genç bir adamın yakınlığına sığınmak istemişsin ama, işte o bir İtalyan.

Türkiye’deki cinsellik anlayışını, kızların bekarete verdikleri önemi anlaması mümkün mü? Naz yapıyorsun sanmıştır.

Elbette utanabilirsin, ailene ve sana ihanet etmiş olsa da, sevdiğin o gence karşı haksızlık yapmış olduğunu düşünüyor olabilirsin. Ama kendinden iğrenmek, hatta kendini öldürmeyi düşünmek deyince artık orada bir dur bakalım!

Birinin canına, malına mı zarar vermişsin? Hayır. Bu sadece ve sadece seni ilgilendiren bir konu. Senin karar vereceğin, nasıl davranacağını tayin edeceğin, tümüyle sana özel bir durum.

Biliyorsun okurlarım arasında bekaret konusu, her zaman zıt fikirlerden oluşan tartışmalara yol açmıştır. Ben de, okurlarım arasında olmasından gurur duyduğum bir uzmanın, Dr. İpek Sarıgil’in şu sözleriyle örtüşen düşüncelerimi aktarayım:

‘Bir insanın gerçekten ‘el değmemiş’ olması da ona ait olan ve öyle kalması gereken bir değerdir. Çünkü aslında bekareti bozmadan da ilişki mümkündür. Yani erkek, gerçekte evlendiği insanı ancak tanıyarak ve anlayarak gerçek anlamda ‘bakire’ olup olmadığını anlayabilir ki, o zaman da bütün bunların bir anlamı kalmayacaktır. Artık işin içine sevgi ve anlayış girmiştir. Bir evliliğin temeli, incecik bir zardan daha sağlam bir şeylerin üzerine kurulmalıdır.’

İlişkimiz monotonlaştı ayrıldık şimdi ne olacak

Sayın Güzin abla, inanın çok güç bir durumda olmasam, sizi rahatsız etmezdim. Benim sorunum, kız arkadaşımla dört ay önce ayrıldık. Sanırım aramızdaki problem ilişkimizin monotonlaşmasıydı. Ben onu çok seviyorum ama o barışmaya yanaşmıyor. Acaba onu annesinden istemeye gitsem, doğru olur mu?

<ı>RUMUZ: KARDAŞ

Sevgili oğlum, henüz flört döneminde, ilişkinizin monotonlaştığını düşünüyorsanız, ki buna sen de katılıyorsun sanırım, bu beraberliği evliliğe götürmek doğru mu olur sence? Evlilik genellikle beraberliklerin kolaylıkla monotonluğa sürüklendiği bir süreç.

Demek ki, ilişkinize heyecan katamıyorsunuz. Ama eğer arkadaşın senden işi ciddiyete dökmeni bekliyordu da, yapmadığın için kızdıysa o başka!

Uyuşturucudan kurtarmam şart

Sevgili Güzin abla, iki yıllık evliyim. Yurtdışında eşimle beraber yaşıyorum. İkimiz de 19 yaşındayız. Eşim uyuşturucu kullanıyor, agresif davranıyor. Kendine göre doğruları var: Beni dövüyor ve siniri geçince bizden iyisi olmuyor. Ailesini de dinlemiyor, evden izinsiz para veya satılacak eşya götürüyor.

Ben buraya geleli bir yıl olmasına rağmen, çok zor durumda kaldım. Eroin dışında birçok madde kullandığını biliyorum. Benim korkum eroin de kullanması. Davranışlarının farkında olduğunu zannetmiyorum.

O istediği anda bırakacağını söylüyor ama denedi yapamadı. Tedavi olmak da istemiyor. Şimdi ‘Neden bu kadar erken evlendin’ diyeceksin. Ama eşim beni seviyor, ben de onu. Bu yaptıklarını da uyuşturucuya bağlıyorum. Ona yardım edip, onu topluma kazandırmalıyım. Biz ona nasıl yardım ederiz?

<ı>RUMUZ: ARZDA

Sevgili kızım, yurtdışında ne kadar çok uyuşturucu olayı var, hiç durmadan bu tür mailler geliyor, artık şaşırdım gerçekten! Ancak elbette bu konuda yardım alabileceğin resmi kuruluşlar olmalı. Eşin bu kötü alışkanlığını eğer kendi arzusuyla bırakmıyorsa, onu devlet eliyle bir sağlık merkezine yatırtabilirsin.

Bu durum çok sağlıksız, kendine de, sana da zarar verebilir, öldürebilir. Hem bak, belki duymuşsundur, şu Ata denilen genç, biliyorsun bir otel odasında uyuşturucu nedeniyle ölü bulundu.

Kocanı seviyorsan, ona anlayış göstermeyi, gösterdiği şiddeti haklı görmeyi bırak da, bir an önce tedavi olması için ya ikna et, ya da resmi yollara başvur. Zorla tedavi olmasını sağla. Sonuçta bunun her yerde bir suç olduğunu unutma.
X