Gündem Haberleri

  İtalyan bakana karikütür provokasyonu uyarısı

  (a.a.)
  16.02.2006 - 22:37 | Son Güncelleme:

  İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gianfranco Fini, Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez-sağ koalisyondaki kabineye mensup Reform Bakanı Roberto Calderoli'nin karikatürlü tişörtle dolaşma eylemine tepki gösterdi.

  Fini, İslam dünyasında tepkiyle karşılanan karikatürler konusunda provokasyonlardan uzak durulması gerektiğini belirterek, “Hükümet mensupları Müslümanları provoke etmekten kaçınmalı. Dini duyarlılıklara hakaret niteliği taşıyacak her türlü davranış ve provokasyon kınanmalıdır” dedi.

  Gianfranco Fini, Roma'da İspanya Dışişleri Miguel Angel Moratinos ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine Calderoli'nin karikatürlü tişörtle dolaşma eylemi konusunda, “Avrupa ve İslam dünyası arasında ilişkilerin böylesine zorlu ve hassas olduğu bir dönemde, bakan konumunda olan bir kişinin, ciddi ve sorumlu biçimde davranması gerekmektedir” diye konuştu.

  Halkların dini duyarlılıklarına saygı gösterilmesi gerektiğini kaydeden Fini, şöyle devam etti:

  “Barışın ve bir arada yaşamanın somut biçimde mümkün olmasını garanti altına almak zorundaysak, gelenek ve dinler konusunda karşılıklı saygının gereğini yerine getirmeliyiz. Halkların duyarlılığına hakaret niteliği taşıyabilecek her türlü davranış, netice itibarıyla birarada yaşamaya ters düşen düşmanca bir tavra dönüşmektedir.”

  Berluconi kabinesinin, Kuzey Birliği Partisi'ne mensup bakanı Calderoli, önceki gün yaptığı bir açıklamada, karikatürlü tişörtle dolaşacağını açıklayarak, “İslam'ın protesto ettiği karikatürlerle kendime tişört yaptırdım, bugünden itibaren karikatürlü tişört giyeceğim. Barışçıl bir eylem olarak, isteyenlere bu tişörtlerden hediye etmeye de hazırım” demişti.
  Müslümanlarla diyalog kurulamayacağını ileri süren Calderoli, karikatürlü tişörtle dolaşmayı bir provokasyon olarak görmediğini de ifade ederek, “Bu bir gerçek diyalog çağrısıdır. Pakistan'daki ABD Büyükelçiliği'nin kuşatılması diyalog mudur? Kendi kendimize bu tür insanlarla diyalog masalı anlatmayı bırakmanın zamanı gelmiştir. Bunlar sadece insanları aşağılamak istiyorlar. Olay bundan ibarettir. Kendimizi ne hale soktuğumuza bakalım. Biz, erimiş tereyağ uygarlığı mıyız?” diye konuşmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı