İtalyan Bakan: Apo bize pahalıya patladı

Hürriyet Haber
17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK-İtalyan İş Konseyi toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye gelen İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino, ‘‘PKK ve Öcalan olayının bize de, sizede faturası ağır oldu. Bizim şirketlerimizin ürünleri boykot edildi. Siz turizmde zarar gördünüz. Geçmişi unutup, geleceğe bakalım’’ dedi.

İTALYA Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino, Türkiye ile ilişkileri düzeltmekte kararlı olduklarını belirterek, bölücübaşı Abdullah Öcalan olayının her iki ülkeye de pahalıya patladığını söyledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İtalyan İş Konseyi toplantıları için İstanbul'a gelen Dış Ticaret Bakanı Fassino, Hürriyet'in sorularını cevapladı.

Türkiye ile İtalya arasındaki ekonomik ilişkilerinin bugünkü durumu ve geleceği hakkında bilgi verir misiniz?

- İtalya, Türkiye'nin ticari açıdan en büyük ikinci partneridir. İtalya Türkiye'nin ihracatında dördüncü sırada yeralmaktadır. İki ülkenin ticaret hacmi 5 milyar dolarlarda seyrediyor. Bu da iki ülke arasında zaten sıkı ilişki olduğunu gösteriyor. Bizim düşüncemiz zaten yüksek olan bu temeli baz alarak, bu ilişkiler çok daha üst seviyelere tanışabilir. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi yeterli değildir.

Peki bu olanaklar hangi alanda, nasıl geliştirilecek?

- Bunlar, karşılıklı ticari alışverişi, yoğun yatırım politikası izlenerek olabilir. İlk olarak enerji sektöründe birlikte işler yapılabilir. İtalya Mavi Akım projesine etkin bir şekilde katılmaktadır. Ayrıca diğer projelerde de yeralan petrol ve doğalgaz ilişkilerini de geliştirmek ve onlara da katılmak istiyoruz. Elektrik santrallerinin modernleştirilmesi ve elektrik dağıtım şebekelerinin de modern hale getirilmesine de katılmak istiyoruz. Özellikle tarım ve sanayi tarımı sektörlerinde de gelişmelere iştirak etmek istiyoruz. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ilgilendiren tüm modernleşme ve alım faaliyetlerine de büyük ilgi duyuyoruz. Bunların arasında helikopter ihalesi, radarlar, telekomünikasyon ve işaretleme sistemleri var.

BAKANIN PKK MESAJI

Sayın Bakan, PKK olayı, bölücübaşının İtalya tutulmasını büyük bir hata olarak görüyor musunuz?

- Apo olayını biz arkamızda bıraktık. Bütün çalışmalarımız, bütün gayretlerimiz, geriye dönük değil, ileriye dönük olmalıdır. Biz önümüze bakmak istiyoruz. Geleceğe bakmak istiyoruz. Bizim gayretimiz Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu sürecinin en kısa sürede gerçekleşmesidir. Bu meyanda da iki ülke arasında en sıkı, en yoğun ilişkileri kurmak istiyoruz. Benim, buraya getirdiğim mesaj budur. İtalya dost ve güvenebileceğiniz bir ülkedir.

Geçmişi unutup geleceğe bakalım diyorsunuz. Ama tekrar sormak istiyorum. ‘Apo’nun İtalya'da tutulması yanlıştı, bir hataydı, keşke olmasaydı' diyor musunuz?

- Geriye dönük konuşmalar beni ilgilendirmiyor. Tarih geriye dönerek yapılmaz ileriye bakarak olur.

Her ne kadar ileriye bakalım deseniz de, PKK sorununa bir kez daha dönmek istiyorum. Apo'nun İtalya'da tutulmasının ülkenize faturasını sormak istiyorum. O dönemde, birara İtalyan malları boykot edildi, protestolar yaşandı. APO'nun, İtalya'ya maliyeti çıkarıldı mı, her hangi bir rakam var mı?

- Apo olayında her iki ülke de, ticari açıdan büyük zarar gördü. İtalyan ürünleri için önemli bir zarar olmuştur. Fakat Türk turizminde de büyük zarar olmuştur. Bu yüzden amacımız da bu zorlukları aşmaktır. Çünkü kendi kendimize zarar vermenin hiç bir manası yok. İki ülkenin birlikte çalışması gerekiyor. Çünkü önümüzde bizi müşterek bir gelecek beklemektedir. Türkiye, AB'de bir ülke olacaksa, müşterek bir geleceği birlikte kurmamız birlikte yönlendirip, şekillendirmemezi gerekmektedir.

İtalyan KOBİ'leri Türkiye'ye yönlenebilir

Türkiye'ye İtalyan sermayesi nasıl girecek? Şirket evlilikleriyle mi, yoksa doğrudan İtalyan şirketlerinin kendi yatırımları ile mi gerçekleşecek?

- Her türlü olabilir. Büyük gruplar arasında stratejik işbirlikleri önemlidir, onlar da gereklidir. KOBİ'lerin bireysel yatırımları ile de olabilir. Ticarette ilişkilerin artırılması gereklidir. Genelde, karşılıklı bir işbirliği ve alışverişin gerçekleştirilemeyeceği sektör bulunmamaktadır. Turizm sektöründe her iki ülkenin de deneyimli olduğu alanlardır. Bu sektörde işbirliğine gidilebilir. Amacımız Türkiye'ye daha fazla İtalyan yatırımcıların italyan sermayesinin akışının sağlamaktır. sadece Fiat ve Pirelli gibi sanayi devleri tarafından değil, ayrıca İtalyan KOBİ'leri diyebileceğimiz küçük ve orta ölçekli yatırımcıların da Türkiye'ye katılımını sağlamak istiyoruz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı