Dünya Haberleri

  İtalyan bakan: Afganistan'dan çıkmak hayal

  A.A.
  19.08.2009 - 12:56 | Son Güncelleme:

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, uluslararası koalisyon için seçimlerden sonra Afganistan'dan çıkmanın hayal olduğunu söyledi.

  Frattini, İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan konuşmasında, “Daha yapacak çok şey var ve işte bu yüzden ülkeden yarın çıkmaktan söz etmek hayal. Çıkmak, tıpkı ülkeyi Taliban'ın eline bırakıp giden Rusların yaptığıyla aynı şey olur” ifadesini kullandı.

  NATO'nun Afganistan'da soğuk savaşın sona ermesinden beri en önemli sınavını vermekte olduğunu belirten Frattini, “Bin taahhütte bulunduk ve yarı yolda bırakamayız” dedi.

  NATO'ya 3259 kadar asker sağlayan İtalya'nın Dışişleri Bakanı Frattini, Afganistan'ın ülkesinin izlediği dış siyasetin bir numaralı önceliği olduğunu ve ancak seçim sonuçlarının ışığında bu ülkedeki durumla ilgili yeni bir değerlendirmede bulunabileceklerini kaydetti.

  Yarın yapılacak devlet başkanı seçiminde Batılı ülkelerin aday belirlemediğinin altını çizen İtalyan Bakan, şöyle devam etti:

  “Biz, Afganların istediği bir başkan isteriz. Mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye alternatif bir liderlerimiz yok ve uluslararası toplumun ona bu kadar inancı varken onu bırakmak mümkün değildi. Ama onun da elinde açık çek yok. Seçilecek kişinin, kadınların tamamen baskı altına alınmasını öngören kanun gibi her türlü hoşgörüsüzlük endişesini ortadan kaldırmasını istiyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı