Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalyan adasındaki insanlık dramı

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  14 Şubat 2011 - 15:31Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 17:45

  Tunus’taki iç karışıklıktan dolayı binlerce insanın İtalya’nın Lampedusa adasına akın etmesi, bölgede bir insanlık dramının yaşanmasına neden oldu. Tunusluları taşıyan teknelerden birinin batması sonucu 5 kişinin öldüğü, 17 kişinin ise kaybolduğu ortaya çıktı.

  LAMPEDUSA ADASI'NDA İNSALIK DRAMI/Foto Galeri

   

  Tunus’ta, Devlet Başkanı Zine el Abidin Bin Ali’nin ülkeden kaçmasına neden olan devrim hareketinin sonrasında, göçmenler artan yoksulluk ve karmaşa ortamından kaçmaya çalışıyor.

   

  Lampedusa adasına kaçan göçmenlerden biri, “Korkuyoruz. Ocak ayında yaşanan devrim kesinlikle hiçbir şeyi değiştirmedi. İtalyan halkının bize yardım etmesini istiyoruz” dedi. İtalyan hükümeti, göçmen akışını kontrol edebilmesi için sadece altı bin kişinin yaşadığı adadaki yetkililerin yetkilerini artırdı.

   

  İtalya, yaşanan krizle baş edebilmek için hafta sonunda Avrupa Birliği’ne (AB) başvurarak, küçük bir kayalık olan adaya sığınan dört bin kişi için yardım talebinde bulundu.

   

  İtalyan hükümeti aynı zamanda, Akdeniz’i saran ülkelerin tekne, uçak ve helikopterlerini kullanarak krizle mücadelede yardımda bulunmalarını istedi.

   

  ÖLÜ SAYISI ARTIYOR


  İtalya’ya kaçan Tunusluları taşıyan teknelerden birinin Cumartesi gecesi batması sonucu 5 kişinin öldüğü, 17 kişinin ise kaybolduğu ortaya çıktı.

   

  Batan tekneden kurtulan iki mülteci İtalyan Ansa Ajansı’na yaşadıkları trajediyi anlattı. Şu an Gabes şehrinde olan iki Tunuslu, Oogla adlı eski bir balıkçı teknesinde 125 kişi olduklarını, İtalya’ya doğru yola çıktıklarında bir Horiya 302 adlı bir Tunus devriye botunun komutanının kendilerini durdurmak çağrıda bulunduğunu ve ardından bir manevra yaparak, teknelerinin parçalanmasına neden olduğunu öne sürdü.

   

  Öte yandan Tunus Sahil Güvenlik yetkililerinin, sabahın erken saatlerinde Tunus’tan hareket eden iki tekneyi engelledikleri ve İtalya’ya her şeyin kontrol altında olduğu mesajını gönderdiği açıklandı.

   

  /images/100/0x0/55ea2036f018fbb8f86cce8e

   

  GÖÇMENLER TAHLİYE EDİLİYOR

   

  İtalyan yetkililer, Lampedusa adasındaki göçmenlerin hava ve deniz yoluyla Sicilya ve ana karadaki göçmen tesislerine aktarıldıklarını, ancak adada hala iki bin göçmenin bulunduğunu belirtti.

   

  İtalya hükümeti, AB nezdinde acil bir toplantı düzenlenmesini ve göçmenlerin kontrol edilmesi için Tunus açıklarında devriye botlarının bulundurulmasını istedi.

   

  Tunus’taki geçici hükümetin yetkilileri ise mevcut durumun “güvenlik güçlerini ilgilendirdiğini” belirtti.

   

  İTALYA AB'YE ÖFKELİ

   

  İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni, mülteci merkezlerinde yeni sığınmacılara yer açamadıkları için sorumluluk paylaşımı talebiyle AB'ye başvurduklarını ancak hiçbir yardım görmediklerini belirterek, "AB bizi yalnız bıraktı. Hiç bir şey yapmıyorlar. Oldukça endişeliyim” dedi.

   

  İtalya’nın tavrının kendisini şaşkınlığa düşürdüğünü söyleyen AB İçişleri Komisyonu üyesi Cecilia Malmstrom ise İtalyan yetkililerle Cumartesi günü resmi olarak irtibata geçtiğini ve Komisyon’un nasıl bir desteği olabileceğini sorduğunu, cevap olarak, "Şu an yardıma ihtiyacımız yok" dendiğini belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı