Dünya Haberleri

  İtalya'da Roman mahallesinde yangın

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  07.02.2011 - 13:28 | Son Güncelleme:

  İtalya'da Romanların yaşadığı bir kamp alanında çıkan yangında yaşları 4 ila 11 arasında değişen 4 çocuk hayatını kaybetti.

  KAHREDEN YANGIN / FOTO GALERİ

  Başkent Roma'nın dışında dün gece meydana gelen yangının ardından Belediye Başkanı Gianni Alemanno'nun kampta yaşayan Romanların bölgeden bir başka yere taşınması için hükümetten özel yetki talep ettiği bildirildi.

  Reuters'ın haberine göre, Polis, yangının çıktığı sırada çocukların annelerinin yiyecek bir şeyler almak için dışarıda olduğunu belirtti.

  Ailedeki diğer yetişkinlerinse, ahşap kulübenin tutuşmasından önce su getirmek için evden çıktığı, bu yüzdene yangın sırasında çocukların yalnız olduğu ifade edildi.

  Ajans, yangına büyük ihtimalle odun sobasından sıçrayan közün neden olduğunu bildirdi.

  Yangının meydana geldiği bölgenin defalarca belediye tarafından yıkıldığı ancak Romanlar tarafından tekrar yerleşke haline getirildiği belirtildi.

  Roma Belediye Başkanı Alemanno, bölgedeki Romanların daha güvenli alanlara taşınması için gerekli izinlerin alınmasının çok zaman aldığını söyleyerek, bürokrasiyi suçladı.

  Alemannı, yasa dışı yerleşim alanlarının kapatılması ve Romanların uygun görülen bölgelere taşınmasını sağlamak için hükümetten özel yetki isteyeceğini söyledi.

  Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yıl 8 binden fazla Roman'ı sınır dışı eden Fransa'ya sert tepki göstermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı