« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İtalya'da ligler 2 hafta geç başlayacak

İtalya'da şike skandalı nedeniyle yapılan yargılama ve cezalara itiraz süreci nedeniyle futbol sezonu iki haftalık bir gecikmeyle başlayacak. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), dün aldığı bir kararla Birinci (Serie A) ve İkinci (Serie B) liglerinde sezonun 27 Ağustos yerine 10 Eylülde başlatılacağını duyurdu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fikstür ise şike skandalı nedeniyle verilen cezalara ilişkin itirazların neticelenmesinin ardından, ancak Ağustos sonuna doğru belirlenebilecek.

Şike skandalıyla ilgili olarak İtalya Futbol Federasyonu bünyesindeki yargı organlarınca iki aşamalı biçimde gerçekleştirilen yargılama süreci neticesinde verilen cezalara, şu ana dek sadece FC Juventus Kulübü itirazda bulundu.
Siyah-beyazlı kulüp, dün itibariyle İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) bünyesindeki Uzlaşı ve Tahkim Kuruluna (CCA) başvuruda bulunarak, federasyonun temyiz kurulunca verilen küme düşürme cezasının gözden geçirilerek bozulmasını talep etti.

ACF Fiorentina ve SS Lazio'dan, CCA'ya henüz bir itiraz başvurusu gelmedi. AC Milan, kulüp olarak itirazda bulunmamakla birlikte, şike skandalı nedeniyle 9 ay görevden men edilen asbaşkan Adriano Galliani, CCA'ya sunduğu dilekçede cezanın kaldırılmasını istedi.

FC Juventus'un eski asbaşkanı Antonio Giraudo ve eski genel direktörü Luciano Moggi de CCA'ya müracaat ederek haklarında verilen 5 yıl görevden men cezasının bozulmasını talep ettiler.

FIGC'e bağlı temyiz kurulunun önümüzdeki günlerde cezalara ilişkin gerekçeli kararı da açıklaması, ardından da
CONI'ye bağlı CCA'nın itirazları ele almak üzere bir takvim belirlemesi bekleniyor.

Prof. Dr. Pierluigi Ronzani başkanlığındaki CCA'nın itiraz başvurularını bu ay içinde karara bağlaması gerekecek. Ceza alan kulüp ve şahısların, CCA'dan çıkacak karardan da memnun olmamaları durumunda, cezalara itiraz için Lazio Bölge İdare Mahkemesine (TAR) başvurmaları da hukuken mümkün görünüyor.

Ancak, CCA'dan çıkacak kararın ve Lazio TAR nezdinde yapılacak olası itirazların, FIGC tarafından verilmiş cezaları bozması ya da bunlarda bir değişikliğe yol açması da zayıf bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler