Gündem Haberleri

  İtalya'da komünistler DTP'ye sevindi; AKP'ye üzüldü

  A.A.
  23.07.2007 - 15:31 | Son Güncelleme:

  İtalyan Komünistler Partisi (İKP), DTP'li bağımsızların meclise girmesine sevinirken, AKP'nin oylarını artırmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.

  İtalya'da Romano Prodi liderliğindeki hükümetin koalisyon ortaklarından biri olan İKP'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Jacopo Venier, "Türkiye'de AK Parti'nin seçimi açık arayla kazanmasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını" da söyledi.

  Venier, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin güçlenmesini kaygıyla karşıladıklarını" belirterek, "Erdoğan'ın zaferi, hayal kırıklığı ve kaygı yaratıyor. Ülke, İslamcılığa boyun eğmiş görünüyor. Kürtlerin, son derece antidemokratik olan seçim yasasındaki baraj engelini harika bir taktikle aşarak kazandıkları başarı ise son derece olumlu bir gelişme" dedi.

  "Türkiye'de Kürt kökenli vatandaşların temel haklarının tanınması gerektiği" iddiasında da bulunan Venier, "Kürtler, haklarının nihayet tanındığını görebilme umuduyla bu hükümetin turnusol kağıdı olacaklar. Her halükarda bizim görebildiğimiz kadarıyla Türkiye henüz AB'ye girmeye hazır değil" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı