İtalya'da kapalı devre Türk kumaşı tanıtımı

Hürriyet Haber
02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

Fransızlar Türkler'i, kumaşlarını taklit etmekle suçlarken, Berdan Tekstil'in ürettiği bazı kumaşlar da yabancılar tarafından taklit edilmeye başlandı. Berdan Tekstil'in pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kılıç, yılda 100-150 çeşit kumaş ürettiklerini ve şimdiye kadar 5 çeşit kumaşlarının taklit edildiğini tesbit ettiklerini belirtti.

Berdan Tekstil, 2000 yılının ilkbahar/yaz kreasyonunu geçtiğimiz günlerde İtalya'nın Floransa kentinde yabancı konfeksiyonculara tanıttı. Berdan Tekstil, sadece İtalya'nın Prato bölgesinde üretim yapan tekstilciler için düzenlenen ‘Prato Expo 99’ Fuarı'na paralel olarak Grand Hotel Baglioni'de alternatif bir sergi açtı.

Tekstil casusluğunu önlemek için koleksiyon sadece Berdan'ın önceden belirlediği müşterilerine tanıtıldı. Prato'nun sezonun ilk fuarı olduğunu belirten Murat Kılıç, büyük emek ve masrafla hazırlanan koleksiyonun sadece davetli müşterilere sergilendiğini belirtti. 3 gün süren sergide İtalyan tasarımcı Pier Guiseppe Ogliari tarafından hazırlanan 193 parçalık koleksiyon başta Amerikalı ve İskandinavlar olmak üzere 200'e yakın müşteriye gösterildi.

Berdan'ın 1999 yılı için ciro hedefi 160 milyon mark olarak belirlendi. Halen İngiltere, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarına kumaş satan Berdan, 99'da Latin Amerika ülkeleri ve Avustralya'ya da açılmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Maraş İplik ve Dokuma Sanayii (Midaş) yüzde 34 hissesini satın alan Berdan Tekstil, Avrupa'da da yatırım imkanlarını araştırıyor. Berdan Tekstil Genel Müdürü Muhteşem Ekenler, İrlanda ve İngiltere gibi İngilizce konuşulan Avrupa ülkelerinden birine ya da Belçika veya Hollanda'ya yatırım yapabileceklerini belirtti.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı