Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İtalya'da her gün 9 banka soyuluyor

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2007 - 10:59Son Güncelleme : 16 Ekim 2007 - 11:38

  Avrupa'da suçun en yaygın olduğu ülkelerden biri olan İtalya, banka soygunlarında da liderliği bırakmıyor.

  Reha Erus'un Referans Gazetesi'nde yer alan haberine göre, Avrupa'daki banka soygunlarının yarısı İtalya'da gerçekleşiyor. Haberde konu ile ilgili ayrıntılara şu şekilde yer verildi:
   
  "Geçenlerde Yapı ve Kredi Bankası'nın İtalyan ortağı Unicredit’in CEO’su Alessandro Profumo fazlaca eleştirilen banka müşteri masraflarının kaldırılması veya azaltılması ile ilgili bir öneriyi geri çevirirken “ Soygunlara karşı inanılmaz güvenlik önlemleri harcamamız oluyor” dedi. Buradan yola çıkan “ La Repubblica” gazetesi ertesi gün İtalyan bankaları ile ilgili soygun istatistiklerini tüm çıplaklığı ile ortaya çıkardı.

  Sıkı durun: Sadece 1 Ocak -30 Haziran 2007 tarihleri arasında Çizme’de tam 1565 banka şubesi soyulmuş!. Bir önceki yıl aynı döneme göre soygunlarda yüzde 26,3 lük artış görülmüş. Yani 1239’a karşı 1565 banka şubesi gasp edilmiş. 2006 yılında İtalya’da toplam 2774 banka soygununda toplam 56 milyon euroluk hasılat veznelerden silah zoru ile çalınmış. Ortalama 22 bin euro eder.

  2005 yılında Avrupa’daki banka soygunculuğu verilerine göre İtalya’da 365 günde 2735 banka soyulurken Almanya’da 728 İspanya’da 484, Fransa’da 445 ve İngiltere’de 122 banka şubesi soyguncuların ziyaretine uğramış. Kısacası Avrupa’daki banka soygunlarının yüzde 48,11’i İtalya’da gerçekleşiyor.

  İşin tuhaf tarafı İtalya’daki soygunların çoğu Kuzey İtalya’da yani Milano’nun başkentliğini üstlendiği Lombardia bölgesinde yapılıyor. Kent olarak en çok banka şubesi soygunu sırası ile Torino, Bologna, Roma, Catania, Palermo ve Milano’da görülüyor. Unicredit’in CEO’su Alessandro Profumo değil müşterilere uygulanan masrafları kaldırmak veya azaltmak tam tersi bu gidişle ek masrafların bile getirilebileceğinden söz ediyor.

  İtalya Bankacılar Sendikası FİBA CİSİ Başkanı Alessandro Spaggiari İçişleri Bakanlığını göreve çağırarak banka soyguncularına uygulanan ceza yasalarının soygunları caydırıcı değil tam tersi özendirici olduğunu hatırlatarak “ Bugün banka soyan en fazla iki yıl cezaevinde yattıktan sonra serbest kalıyor ve tekrar soygun düzenliyor. Cezalar mutlak ağırlaştırılmalı” uyarısı yapıyor. Aynı başkan soyguncu tipinin de değiştiğini belirtiyor.

  Alessandro Spaggiari’ye göre planlanmış soygunlar yerine artık bireysel anlık kararla gelen soygunlar ağır basıyor. Bunlar günlük ihtiyacını karşılamaya çalışan işsiz, avare veya uyuşturucu bağımlı olanlar sınıfına giriyor ve eylemleri sadece 1 ila 3 dakika sürüyor yüzdesi ise 60, 4 ila 7 dakika arasında değişen soygunlar genelde iki kişi tarafından gerçekleştiriliyor ve yüzde si 26. Ölüm veya yaralama ile sona eren soygunlar in yüzdesi ise düşük 5,6. Adi banka soygunları Kuzey İtalya’da, planlanmış ayrıntılı ve hasılatı yüksek soygunlar ise Sicilya Adasında gerçekleştiriliyor. Ve İtalya’da banka müşterisi 2008’de her işleme daha fazla masraf vermeye hazırlanıyor." 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı