Gündem Haberleri

  İtalya’ya Anadolu esintisi götürdü

  Hürriyet Haber
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anadolu’nun sesi olan türkülere kattığı yorumlarıyla da tanınan opera sanatçısı Selva Erdener, Yunan mitolojisinin acılı kadını Medea’nın dramını anlatan eserle Venedik Bienalinde izleyici karşısına çıktı. Erdener, bienalde Belçikalı sanatçı Wim Henderickx tarafından bestelenen “Lamento di Medea-Medea’nın Ağıtı” adlı eserin konser versiyonunu seslendirdi.

  ANKARA Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Selva Erdener, “Medea’nın Ağıtı” isimli eser için Belçikalı besteci Wim  Henderickx’in kendisiyle iletişime geçtiğini ifade etti. Daha önceki yorumlarını  takip eden Henderickx’in “etnik tarzda” eserleri yorumladığı için tanıdığını ve  eser için uygun bulduğunu anlatan Erdener, Bulgaristan, Suriye gibi çeşitli  ülkelerden sanatçıların değerlendirilmesinin ardından eser için seçildiğini ve  yapıtın kendisi için özel olarak bestelendiğini söyledi.

  Eserin prömiyerinin geçen yıl gerçekleştirildiğini dile getiren Erdener,  Antwerp, Rotterdam, Lahey gibi kentlerde eserin yorumlandığını ifade etti.  “Medea’nın Ağıtı” adlı yapıtta, tiyatroyla müziğin bir araya geldiğini belirten  Selva Erdener, “Bu eserde hem orkestra hem tiyatro sanatçıları hem de ben varım.  Ancak Venedik Bienalinde yapıtın konser versiyonu ile izleyici karşısına çıktık”  dedi.

  Çağdaş müzik alanında ve 21. yüzyıl müziğinden örneklerin yer aldığı  bienalin, alanındaki en önemli sanatsal etkinliklerden olduğunu dile getiren  Erdener, “Bu bienale katılan ilk Türk sanıyorum benim. Gerçekten bu yüzyıla ait  çok başarılı örnekler sergilendi. Medea da çok yeni ve başarılı bir örnek olduğu  için burada yer aldı. Buraya katılmak çok gurur vericiydi. Çok da büyük övgüler  aldık” sözleriyle bienale ilişkin bilgi verdi.

  Bienalde “Hermes Ensemble” adlı topluluk eşliğinde sahne aldığını  aktaran Erdener, duduk (Güney Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin bir çoğunda  kullanılan nefesli çalgı), flüt, viyola, klarnet, elektro gitar, canlı elektronik  ve perküsyondan oluşan topluluğun ayrıca, darbuka, bendir gibi Türk Müziği  sazlarını da kullandığını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı