Dünya Haberleri

DÜNYA

  İtalya teröristini istiyor

  Hürriyet Haber
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya’nın İtalya’da terör suçundan aranan Cesare Battisti’yi iade etmeme kararı İtalyanların tepkisini çekti. İtalya’da Brezilya aleyhinde gösteriler yapıldı.

  İTALYA, Brezilya Yüksek Mahkemesi’nden İtalyan kaçak Cesare Battisti’nin sınırdışı edilmesini talep etti. İtalya’nın ‘terörist’ olarak tanımladığı Battisti, Komünizm için Silahlı Proleterya’ya (PAC) üye olduğu 1970’li yıllarda işlediği iddia edilen 4 ayrı cinayetten 1993’te gıyabında suçlu bulunduktan sonra Fransa’ya kaçmış, sığınma talebinde bulunmuştu. Buradan Meksika’ya oradan da Brezilya’ya kaçan polisiye roman yazarı Battisti, 3 yıl önce bu ülkede yakalanarak tutuklandı.

  İtalya teröristini istiyor

  Brezilya vermiyor

  Battisti davası, İtalya ile Brezilya arasında krize yol açtı. İtalya’da sokağa dökülen eylemciler Battisti’nin ülkelerine iade edilmesini istiyor ve Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın iadeyi reddetmesini protesto ediyor. Silva, makamını halefi Dilma Rousseff’e bırakmadan önce, koltuğundaki son günü olan 31 Aralık’ta İtalya’nın iade talebini reddettiğini söylemişti. İtalya Hükümeti de Silva’nın kararına büyük tepki göstermiş ve bu kararla savaşacaklarını açıklamıştı. İtalya’nın avukatlarından Nabor Bulhoes, Silva’nın kararının “İtalya’nın bağımsızlığına hakaret olduğunu” ifade etti. Battisti ise İtalya’ya gönderilirse idam edileceğini ileri sürerek iadesine karşı çıkıyor.İtalya ve Türkiye arasında da buna benzer bir sınırdışı olayı yaşanmıştı. Türkiye’nin baskılarıyla 1998’de Suriye’den kaçmak zorunda kalan Abdullah Öcalan önce Rusya’ya oradan İtalya’ya geçmiş, İtalya Türkiye’nin ısrarlarına rağmen iadeye karşı çıkmıştı.Terör örgütü lideri Öcalan, Yunanistan’ın Kenya Büyükelçiliği’ne kaçmış, oradan Türkiye’ye teslim edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı