İtalya G-8 zirvesine hazırlanıyor

Hürriyet Haber
03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


İtalya'nın Cenova kentinde 20-22 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan G-8 zirvesi öncesi hazırlıklar devam ediyor.

Dünyada gelişmiş sanayiye sahip 7 büyük ülkenin (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada) ile Rusya'nın bakan ve uzmanlarından oluşan 23 kişilik heyet, G-8 zirvesinin ön çalışma raporunu hazırladı.

Cenova'da 2 gündür toplantı yapan heyette İtalyan Dışişleri Bakanı Renato Ruggiero, Amerikan Dış Ticaret Bakanı Robert Zoellick ve Japonya Ekonomi Bakanı Heizo Takenaka gibi isimler bulunuyordu.

Tokyo Foundatio tarafından sponsor edilen ve Washington Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ile Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IAI) tarafından yapılan çalışma sonrası çıkan rapor, bugün G-8 hazırlık konferansında basına sunuldu.

G-8 ülkelerinin bakan ve uzmanlarına göre yapılması gereken öncelikli 4 konu; fakir ülkelerde AİDS, kanser, tüberküloz gibi hastalıklara karşı mücadelede 2005 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapılması, dünya ticareti üzerine yeni bir konferans düzenlenmesi, Irak'a karşı uygulanan yaptırımın (ambargo) gözden geçirilmesi ve G-8'in G-20 haline dönüştürülmesi olarak gösterildi.

Raporun yarın G-8 ülkelerinin liderlerine gönderileceği de belirtildi.

Bu arada Washington Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Başkanı Fred Bergsten, "yaptığımız ön çalışma başarı ile sonuçlandı. G-8 ülkelerinin liderleri bu meseleler üzerinde yoğunlaşmak zorunda. 4 tane mesele ortaya koyduk. Bunlar dünya ekonomisinin ve güvenliğinin geleceği için çok önemlidir" dedi. (Cenova-aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı