Gündem Haberleri

  İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye uyarısı

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 18:19 | Son Güncelleme:

  Bakanlığın Kriz Ünitesi'yle birlikte hazırlanan ve yurtdışına gidecek İtalyan turistlerin en önemli bilgi kaynağı konumundaki ”www.viaggiaresicuri.mae.aci.it” adresli internet sayfası aracılığıyla kuş gribi konusunda uyarı yapıldı.

  Uyarıda, “Türkiye'de kuş ve kümes hayvanlarının et ve yumurtalarının yenilmesi konusunda ihtiyatlı davranılması, virüslü bölgelerde ölü veya diri durumdaki kümes hayvanları ve kuşlarla temasta bulunulmaması tavsiye olunur” denildi.

  İtalyan turistlere bu uyarının yapıldığı sayfada, Türkiye'deki kuş gribi vakası ise şöyle özetlendi:
  “Ölen kümes hayvanlarından alınan örneklerin tahlil sonuçları, H5N1 diye bilinen kuş gribi virüsünün mevcudiyetini doğrulamıştır. Vakaya, (Türkiye'nin kuzeybatısındaki) Manyas'ta rastlanmıştır. Yerel sağlık birimleri, salgının özellikle kümes hayvanlarını yetiştirme çiftliklerini yayılmasını önlemek amacıyla gerekli önlemleri almaktadırlar.”

  “Türkiye, deprem tehlikesinin güçlü olduğu bir ülkedir” ibaresine de yer verilen sitede, 2004 ve 2005 yılı içinde Kuşadası, Çeşme ve Antalya gibi turistik merkezlerin terör eylemlerine tanık olduğundan söz edilirken, “Türk yetkililer, özellikle turistleri koruma amacıyla güvenlik önlemlerini artırmış durumdadırlar ve ülkenin doğusunda ve güneydoğusundaki bölgelerde denetimlerini sürdürmektedirler” denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı