« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İtalya’dan Olmpiyatlar için U dönüşü

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nde (IOC) İtalya’yı temsil eden üç delegenin bu akşamki oylamada Tokyo'ya oy verecekleri bildirildi. Gerekçeleri ise İtalya'nın 2024 Olimpiyatları'nı kazanma ihtimalini artırmak.

Reha ERUS / ROMA
SON GÜNCELLEME

İtalya'da iki yıl önce dönemin teknokrat başbakanı Mario Monti ekranlara çıkarak, “Ülke olarak büyük bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Roma 2020 Olimpiyatları adaylığından maalesef çıkmak zorunda. Artık 2024’e bakacağız” demiş ve bütün İtalya’yı düş kırıklığına sürüklemişti.

Roma’nın adaylıktan çekilmesinin ardından İtalyanlar İstanbul’u favori göstermişler ve bir başka ekonomik krizle boğuşan ülke İspanya’nın başkenti Madrid’in şansının bulunmadığını, Tokyo’nun ise radyasyon nedeniyle yeterli desteği göremeyeceğini tahmin etmişlerdi.

2020 Olimpiyatları’nı düzenleyecek kentin seçilmesine yaklaşıldıkça İtalya birden tavır değiştirdi. Hele bugünkü La Gazzetta dello Sport yani İtalya’nın hatta Avrupa’nın en etkin spor gazetesi “Tokyo mu, Madrid mi?” manşeti atarak, “Galibi Başbakanları etkileyecek” yorumunda bulundu. İstanbul için ise oy kullanacak IOC delegelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ciddi kaygıları olduğunu hatırlatarak, “Ülkedeki iç siyaset durumu ve Erdoğan faktörü onları ürkütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gazete, üç aday arasında ekonomik açıdan en iyi durumda İstanbul’un hükümetten de büyük destek görerek rakiplerinden daha iyi olduğunu vurgularken dört bölgede 38 tesisin inşasını öngören projesinin ciddi göründüğünü ancak siyasi belirsizliğin ve kuşkuların son iç olaylar dışında dengelerin dine bağlanmasının bazı CİO üyelerini ciddi şekilde ürküttüğünü bu tutumu ancak son anda Türkiye Başbakanının iknalarla giderebileceğini” yazdı.

“İTALYAN DELEGELERİN OYU TOKYO’YA”
Bu arada aynı gazete, IOC’de İtalya’yı temsil eden üç delege Mario Pescante, Franco Carraro ve Ottavio Cinquanta’nın Tokyo için oy kullanacaklarını öne sürerek, “Eğer, 1964 Olimpiyatları’nı düzenleyen Tokyo kazanırsa o zaman 1960 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Roma için bir örnek olur ve biz de 2024 Olimpiyatları için en güçlü aday olarak görülebiliriz” itirafını yansıttı. İtalyan medyası ilk turda İstanbul’un eleneceğini ve ikinci turda Japonya ve İspanya başbakanlarının etkili konuşmasının karara büyük etki yapabileceğini değerlendirdi. Gazeteler İstanbul’un handikaplarından birinin de oylamanın Suriye krizi sırasında yapılmasıyla sınır komşusu ülkedeki iç savaşın Türkiye’yi dolayısıyla İstanbul’un adaylığını fazlasıyla etkilediğini işaret etti.

İtalya’dan Olmpiyatlar için U dönüşü

La Gazzetta dello Sport gazetesindeki haber

Artık Türkiye'nin gözü Arjantin'e çevrildi

İtalya’dan Olmpiyatlar için U dönüşü

Olimpiyat bize yakışır


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler