İşyerindeki erkeği emziren kadınlar tacizden kurtulur

30 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2010 - 09:40

İslam dünyasının en itibarlı eğitim kurumlarından Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’nin Hadis Bölümü Başkanı Prof. İzzet Atiya, “Kadınlar, aynı işyerindeki erkekleri emzirirse, akrabaya dönüşür, tacize uğramaktan kurtulur” fetvası verdi. Bu şaşırtıcı fetva, İslam dünyasında tartışma yarattı.

GELİŞMİŞ ya da gelişmemiş tüm ülkelerdeki iş ortamlarının ciddi sorunlarından biri olan kadına yönelik taciz konusuna Mısır’ın en prestijli üniversitelerinden El-Ezher Üniversitesi Hadis Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet Atiya’dan gelen ve İslami kuralları alt üst eden fetva, tartışmalara neden oldu. Kadınlarla erkeklerin aynı ortamlarda çalışmasının yarattığı sorunları gidermek amacıyla kadınların erkekleri emzirmesi gerektiğini söyleyen Atiya, dini otoriteleri de kızdırdı.

Akraba olmaları için

Tüm dünyada islami araştırmalarda referans olarak kullanılan El-Ezher Üniversitesi Profesörü Atiya önerisinde, “Eğer bir kadın bir erkeği emzirirse sembolik olarak akraba haline gelirler ve bu da kadınlara yönelik tacizin önüne geçilmesini sağlar” dedi. Tartışmalara yol açan bu öneri ile ilgili El-Ezher Üniversitesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Prof. Dr. Atiya’nin fetvasının İslam’ı küçük düşürücü nitelikte olduğu kaydedilerek şöyle denildi: “İslam dinine göre, emzirmek doğum sonrası belli bir süreyi kapsar, sadece çocuğun annesi değil çocuğun bakıcısı için de bu kısa süre geçerlidir.”

5 kez emzirmeli

Ancak Hadis Bölümü Başkanı Dr. Atiya buna karşı çıkarak, şöyle konuştu: “Bu öğreti yetişkinler için de uygulanabilir. Eğer bir kadın iş arkadışını en az 5 kez emzirirse aralarında artık ailevi bir bağ kurulmuş olur. Böylece de iş yerinde yalnız kalmalarında bir mahzur olmaz.”

İnsana uyumlu fetva

Prof. Dr. Atiya, Mısır’dan ve Arap dünyasından yönelen tepkilere karşılık iddiasının arkasında durarak, “Hz. Muhammed’in dönemine ait bililerin yanlış çevirisi nedeni ile bugün söylediğimin aksi düşünülüyor” dedi. Mısır Dini İlişkiler Bakanı Mamut Zaqzouq ise Dr. Atiya’ya bir sonraki fetvasında insan doğasına uyumlu fetvalar vermesi çağrısında bulundu.

Süt akrabalığı nedir

İSLAM dininde “süt hısımlığı” statüsü bulunuyor. Buna göre erkekler süt annleri ve süt hemşireleri ile evlenemiyorlar. Sütün direk kadından emilmesi şart değil, bir şekilde bir erkek bir kadının sütünü içmiş ise o erkeğin sütünü içtiği kadınla evlenmesi yasaklanmış durumda. Kardeş olmasalar bile bebek iken aynı kişinin sütü ile beslenmiş çocuklar büyüdüklerinde evlenemiyorlar.

Emzirdiği erkeğin yanında başörtüsünü çıkarabilir

KADIN ile erkeğin bir arada kalabalık ortamlarda çalışmasının sorun yaratmadığını belirten El-Ezher Üniversitesi Hadis Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet Atiya, şöyle devam etti: “Asıl sorun bir kadın ile bir erkeğin iş için de olsa işyerinde yalnız yapması gereken özel toplantılarda yaşanıyor. Emzirmek özel toplantılarda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ayrıca bir kadın emzirdiği bir kişinin önünde işyerinde başörtüsünü de çıkarabilir.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 201 Yorum }
 • sand storm 30.5.2010 12:19:20
  Ondan sonra da etmeyin sikayet Salman Rusdi gibiler cogaldikca..Muslumana muslumandan baska zarar veren yok.Allah sonumuzu hayir ede.
 • Bilgi Menekse 30.5.2010 12:11:09
  Gerzeklik parayla mi? Allah tepenizden baksin.,
 • Sedat YARICI 30.5.2010 12:05:03
  Allahim sen bizi bu DIN ADAMLARININ (!) serrinden koru yarabbim. Biz cikip desek ki "is yerindeki kadinlar bizi emzirsin" adimiz SAPIK a cikar... Koskoca DIN adamlari hangi akla hizmet böyle bir aciklama yapar yaaa ?
 • ali erden 30.5.2010 11:49:19
  ne güzel kutsal bir kitabımız var.böyle kendini haddini bilmezler çkııp ortaya saçmalıyorlar.bunların dikkate alınmamamsı gerek.şarlatanlıktan başka bir şey değil.
 • süleyman çete 30.5.2010 11:49:01
  Eğer bu pencereden bakarsak, tacizi ortadan kaldırmak için, kadınların aynı ortamda yaşayan erkeklerle günde birer defa cinsel ilişkiye girmesi yeterli olacaktır. Taciz, maciz biter, fena mı?...
 • tamer topal 30.5.2010 11:46:11
  Taciz dinen haram değilmiş gibi düşünüp bu adi olayı daha ters ve daha da zorlayıcı şekilde açıklamak aptallık.Tacizin engellenmesi ve tacizcinin kınanması ile ilgili dinen söylenebilecek onca konu varken böyle açıklama artniyetli ve igrenççe.Çalışan kadınlara yapılabilecek en büyük hakaret.
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin