İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  İşyerinde tuvalette ne yapıyorsunuz?

  Hürriyet Haber
  13 Aralık 2014 - 11:49Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  “İnsan tuvalette ne yaparsa onu!” diye kestirip atmayın. Çalışanların sağlık ve temizlik sorunlarıyla ilgili bir araştırma, işyeri tuvaletinin çok farklı fonksiyonları olduğunu ortaya çıkardı.

  Şirket içi anketleri yaygındır. Ama çalışanlara, hele hele yöneticilere “Çalışma saatleri içinde tuvalete neden gidiyorsunuz? Tuvalete girip kapıyı kitlediğinizde ne yapıyorsunuz?” diye sormak pek yaygın değildir. İsveç kökenli temizlik malzemeleri şirketi SCA-Care for life 13 ülkede 13 bin çalışanına bu soruları sordu ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı: Çalışanların yüzde 15’i, tuvaleti telefon kabini olarak kullanıyormuş. SMS yazmak için (yüzde 12), biraz dinlenmek için (yüzde 11), hatta tuvalette sigara içmek, karnını doyurmak, kestirmek ve kimse görmeden biraz ağlamak için gidiyorlarmış.

  Tuvaletin ‘sosyal rolü’
  Sonuçları değerlendiren uzmanlar “Tuvalet, çalışanların iş yerinde biraz yalnız kalabildiği, kendi kendiyle kalabildiği tek yer; belli ki tuvaletlerin önemli bir sosyal rolü var” diyorlar. Ancak batı ülkelerinde yapılan anketler, insanların işyeri tuvaletlerinden memnun olmadığını da gösteriyor. Mesela Fransa’da çalışanların yüzde 44’ü tuvaletlerin uygunsuz veya pis olduğunu düşünürken, yüzde 15’i işyerinde tuvalete gitmemeye çalıştığını söylüyor. Liselerde yapılan bir araştırma, tuvaletleri kullanmaktan kaçınan öğrencilerde kabızlık, karın ağrısı gibi problemlerin ortaya çıktığını gösteriyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı