İZMİR HABERLERİ

İşyerinde başarı ve mutluluk kıskanılıyor

DHA
26.06.2017 - 09:12Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesi'nden Dr. Mert Günerergin, yaptığı araştırmada, iş yaşamında kişilerin en çok başkalarının başarısını ve mutluluğunu kıskandığını belirledi. İşyerindeki kıskançlıkları bilimsel bir çerçeveye aldı ve kıskançlığın haritasını çıkardı.

İşyerinde başarı ve kişilerin özel hayatlarındaki mutluluklar kıskançlığı tetikliyor. Yöneticiler tarafından onaylanmak, terfi almak, yeteneklerin yanı sıra aile hayatındaki mutluluk, geniş sosyal çevre ve popülerlik kişilerin çalışma arkadaşlarına karşı yıkıcı duygular beslemesine neden oluyor. İEÜ İşletme Fakültesi'nden Dr. Mert Günerergin de işyerindeki kıskançlıkları bilimsel bir çerçeveye aldı ve kıskançlığın haritasını çıkardı. Dr. Günerergin, "İş yerinde kıskançlığı tetikleyen unsurlar nelerdir?", "İş yerinde kıskançlığı etkileyen faktörler nelerdir?" ve "İşyerinde kıskançlığın sonuçları nelerdir?" sorularına yanıt aradı.

İEÜ İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burcu Güneri Çangarlı danışmanlığında 'İşyerinde Kıskançlık ve Sonuçları: Keşifçi Bir Çalışma' başlıklı doktora çalışmasını yapan Dr. Günerergin, Türk iş yaşamında kişilerin en çok başkalarının başarısını ve mutluluğunu kıskandığını belirledi. İş ortamında özel hayata dair mutlulukların kıskançlığa sebep olmasının dikkat çektiğini belirten Dr. Günerergin, "Kıskançlık kimi zaman mutlu bir aile tablosundan, kimi zaman geniş bir sosyal çevre ya da popülerlik tarafından tetiklenebiliyor. Etkilerini de iş hayatındaki davranış değişiklikleri olarak gösteriyor" dedi.

İşyerinde kıskançlığın küçümseme, dedikodu, bilgi saklanması, mobbing, şiddet ve sabotajı beraberinde getirdiğini aktaran Dr. Günerergin, hırslı ve saldırgan rekabetin desteklendiği ortamlarda da bu duygunun daha yıkıcı sonuçlarının oluştuğunu söyledi.

'ADALET ALGISI YÜKSEKSE İŞLER DEĞİŞİYOR'

Dr. Günerergin, "Zarar gören kişi yıkıcı davranışlar karşısında kabuğuna çekilmeyi tercih edebiliyor. Bu his nedeniyle kişiler kendilerini ortamdan izole ediyor ve cesaretsizlik hissediyor. Kıskançlığın olumsuz etkilerinin yanı sıra başarılı kişileri örnek almak ve motivasyon oluşturmak gibi pozitif davranışları da tetiklendiğini görebiliyoruz" diye konuştu. Dr. Günerergin, adalet algısının yüksek olduğu ortamlarda ise negatif duyguların yaşanma ihtimalinin azaldığını vurguladı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşyerinde başarı ve mutluluk kıskanılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı