Dünya Haberleri

  İsyancılar motosikletle karakollara saldırdılar

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 01:48 | Son Güncelleme:

  Tayland’da El Kaide ile bağlantısı olduğu sanılan ayrılıkçı İslamcıların başlattığı isyan kanlı bastırıldı. Çoğu elinde palalarla karakolları basan militanların 100’den fazlası güvenlik güçlerince öldürüldü.

  TAYLAND’ın Müslüman çoğunluğunun yaşadığı güney eyaletlerinde önceki gün sabaha karşı, kim tarafından organize edildiği bilinmeyen yüzlerce Müslüman genç, motosikletli ve yaya olarak polis karakollarına saldırdı. Ajans haberlerine göre, Yala, Pattani ve Songkhla eyaletlerinde 15-20 kadar karakolu basan isyancıların amaçları güvenlik güçlerinin silahlarını çalmaktı. Ancak polis ve ordu güçleri, en az 107 isyancıyı öldürdü, 17’sini tutukladı. Olaylar sırasında 3 polis ve 2 asker hayatını kaybederken 15 polis de yaralandı. Karakolların önü ve sokaklar, renkli tişörtler ve kamuflaj pantolonları giymiş isyancıların kan gölü içindeki cesetleri ve devrilmiş motosikletleriyle doldu.

  Sekiz saatten fazla süren isyan, polisin bir camiye gözyaşartıcı bomba ve roketle fırlatılan el bombaları atmasıyla sona erdi. Daha önceki çatışmalardan kaçarak camiye sığınan 32 militan bu operasyonda öldü.İsyanda öldürülenlerden çoğunun 15-20 yaş arasında gençler olduğu belirtiliyor. Ancak liderleri olduğu sanılan 2 kişinin yaşlarının 50-60 arasında olduğu belirtildi. Şiddet olaylarından ayrılıkçı Müslüman örgütler sorumlu tutuluyor. Taylandlı bazı yetkililer, ayrılıkçı örgütlerin El Kaide ile bağlantısı olduğunu ileri sürüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı