Dünya Haberleri

  İsyan, tüm esirler öldürülerek bastırıldı

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Özbek General Raşid Dostum'un kontrolündeki Mezar-ı Şerif yakınlarındaki Cenk Kalesi'nde 3 gündür süren Taliban yanlısı yabancı esirlerin isyanı, dün kanlı bir biçimde bastırıldı.

  Kaledeki bir kuleye sığınan yabancı esirler, ellerine geçirdikleri silahlarla, ABD savaş uçaklarının yoğun bombardımanına karşın direniyorlardı. General Dostum'un siyasi danışmanı Alim Razim, Kuzey İttifakı'nın kalede kontrolü ele geçirdiğini ve tüm esirlerin öldürüldüğünü açıkladı.

  İsyanın bastırılması için çatışan İttifak güçlerine ABD özel birlikleri ve savaş uçakları destek verdi.

  ABD KENDİ ASKERİNİ VURDU: 5 AĞIR YARALI

  AC-130 uçakları, yabancı esirlerin direnişini kırmak için sığındıkları kuleyi ağır biçimde bombalarken, yanlışlıkla kendi askerlerini vurdu. Kuzey İttifakı'na yardım için kalede bulunan 5 Amerikan komandosu, yakınlarına düşen bombanın etkisiyle ağır biçimde yaralandı. Yaralı askerler, önce Özbekistan'a, ardından da Almanya'nın Ramstein Kenti'ndeki Landstuhl Tıp Merkezi'ne götürüldü.

  Amerikan birlikleri, Afganistan'a konuşlanırken, harekátın en tehlikeli aşamasına girildiği belirtiliyor. ABD Başkanı George Bush, Afganistan operasyonunun en tehlikeli dönemece girdiğini belirtirken, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Amerikan askerlerini intihar saldırıları da dahil olmak üzere, çeşitli tuzakların beklediğini söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı