"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

İsyan günlerinde rock

Her direnişin şahane şarkıları vardır. Gezi protestolarından 1960’lı yıllarda ABD’de başlayan ve dünyaya yayılan harekete en vurucu parçalar neler, hatırlayalım.

Elbette sadece rock diyerek kısıtlama getirmemek gerekiyor. 1960’larda ABD’deki sivil haklar hareketinde folk müziğin etkisi ve katkısını, pop, punk, rap, blues, caz, soul vb hemen her müzik türünden çıkma şahane şarkıları vardır isyan ve direnişlerin.
Taksim Gezi Parkı’ndan başlayan ve İstanbul’dan tüm ülkeye yayılan, dünyanın dört bir yanından ve ‘meşhurlardan’ destek alan Gezi direnişi için bir şarkı listesi çıkartmak istedim.
Yüzlerce, belki binlerce şarkı arasından ‘adil’ bir seçim yapmak güç iş. Hele bir de canınız bir an önce yazıyı toparlayıp ‘çapuling’ yapmak istiyorsa.
İlk sıraya, dinledikçe hep bu günleri hatırlayacağımız, direnişin 1 numaralı şarkısını koymak gerekir: Duman’dan ‘Eyvallah.’
Yola ilk çıktıkları günden itibaren yakından takip ettiğim Duman’ı (üstte) neden bu kadar çok sevdiğimi bir daha anlamış oldum: Eyvallah…
Sonra hemen Twitter’da bir arkadaşımın paylaştığı bir ‘cover’ çalışmasını koymak durumundayım. LMFAO’nun ‘Party Rock Anthem’ını -ki ‘Everyday I’m Shufflin’ diye de bilinir- YouTube’da ‘Everyday I’m Çapuling’e dönüştürmüşler. İzlemeyen pişman…
Gezi’den bağımsız olarak (sanki mümkünmüş gibi), müzik ve direniş tarihinin ortak güzelliklerine girelim. Belli bir sıralama gözetmeden yapalım bu işi de…
Rage Against The Machine, bu hususta hangi şarkısına el atsanız olacak, hatta çok şahane olacak ekiplerden. ‘Settle For Nothing’i tek geçerim, orada durmam bir de ‘No Shelter!’ eklerim.
Gil Scott-Heron’un bir şiir-şarkı olarak ele alınabilecek ‘Revolution Will Not Be Televised’ı, süreçte televizyon kanallarının durumunun da röntgeni sayılır.
Punk, bu alanda pek çok klasik armağan etmiştir. Sex Pistols’ın ‘God Save The Queen’i, The Clash’ın ‘Guns of Brixton’ı ve ‘Straight To Hell’i, Dead Kennedys’in güzeller güzeli ‘California Über Alles’ini hemen alırım listeye.

USTALARA SAYGI

1960’larda etkisi ABD’den bütün dünyaya bir şekilde yayılan protesto hareketlerinin simge şarkılarını ‘Ustalara Saygı’ kontenjanından anmak şart. Bob Dylan başlı başına bir kaynaktır. Üç şarkı seçme hakkım olsa, ‘Blowin’ In The Wind’, ‘The Times They Are A-Changin’ ve ‘Hurricane’i isterdim. The Who’nun ‘CSI şarkısı’ olarak varlığını sürdüren ‘Won’t Get Fooled Again’i, bu toplara pek girmeyen Rolling Stones’un ‘Gimme Shelter’ı, Beatles’ın ‘Revolution’ı, Buffalo Springfield’in ‘For What It’s Worth’ü de aynı kontenjandan sahne alır. Pink Floyd’un ‘Another Brick In The Wall’u bu alanda en popüler ve akla ilk gelenlerden olur.

X