Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsyan geri döndü

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 2013 - 01:17Son Güncelleme : 08 Eylül 2013 - 23:35

  Brezilya’da haziran ayı boyunca hükümeti protesto eden ve polisle çatışan göstericiler, sonbaharın gelmesiyle birlikte ülkenin Bağımsızlık Günü kutlamalarında yine sokakları doldurdu. Onlarca kişi gözaltına alındı.

  Haziran ayında hükümet karşıtı dev gösterilere sahne olan Brezilya, eylül ayının gelmesiyle yeniden ısınmaya başladı. Brezilya’nın Portekiz’den bağımsızlığını ilan etmesinin 199’uncu yılında önceki gün düzenlenen kutlamaları fırsat bilen hükümet karşıtları, sosyal medyada örgütlenerek kamu hizmetlerinin yetersizliği ve yolsuzluklara karşı yine sokağa çıktı. Başkent Brasilia’da Bağımsızlık Günü nedeniyle Kongre’de düzenlenen resmi tören sırasında binanın önünde toplanan yüzlerce gösterici polisle çatıştı. Brezilya milli takımının Avustralya’yla dostluk maçı yaptığı stada girmeye çalışan maskeli göstericilere polis izin vermedi. Başkentin birçok bölgesi de, hükümeti yoksullukla mücadelede verdiği sözleri tutmamakla suçlayan öfkeli kalabalıkların gösterilerine teslim oldu.

  HAZİRAN GİBİ DEĞİL

  Ülkenin en büyük kenti Rio de Janeiro’da yüzlerce kişi, geleneksel askeri yürüyüşün yapıldığı yolu kapattı. Polisin göz yaşartıcı gazla müdahale etmesi sonucu kutlamalar birden çatışmaya dönüştü, onlarca kişi gözaltına alındı. Başka kentlerde de ufak çaplı gösteriler düzenlendi. Son gösteriler, haziranda milyonlarca kişinin sokağa çıktığı eylemler kadar kitlesel olmadı.

  ROUSSEFF: SAYGIM VAR

  AFP’ye konuşan Philip Leite adlı bir öğrenci, “Daha iyi bir eğitim, siyasi reform ve medyada demokratikleşme istiyoruz. Haziran gösterileri sayesinde Kongre bazı reformları kabul etti. Bu süreci canlı tutmamız gerek” dedi. Haziran ayındaki gösteriler nedeniyle zor günler geçiren Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise, resmi törendeki konuşmasında Brezilya’nın son birkaç yılda tarihindeki en hızlı gelişim dönemini yaşadığını belirterek “Yine de yapılacak çok iş var. Brezilyalıların değişim isteme hakkına saygı duyuyorum” dedi.

  Neden ayaklandılar

  BREZİLYA’da 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için yürütülen projelerdeki yolsuzluk ve hayat pahalılığından rahatsız Brezilyalılar, haziran başında otobüs biletlerine yapılan zammın ardından sokağa dökülmüştü. Günler süren, milyonlarca kişinin katıldığı ve 10 kişinin öldüğü dev gösteriler, zamanlaması ve polisin sert müdahaleleri nedeniyle Türkiye’deki Gezi protestolarıyla karşılaştırılmıştı.
  Devlet Başkanı Rousseff’in, “Göstericilerle gurur duyuyorum” deyip beş maddelik bir reform planı açıklamasının ardından olaylar azalmıştı. Dünyanın altıncı büyük ekonomisine sahip Brezilya ekonominin yükselen yıldızlarından olmasına karşın, son üç yılda yüzde 7.5’lik ekonomik büyüme oranı geçen yıl yüzde 0.9’a düştü.

  Rio de Janeiro’daki gösterilerde yanan barikatın arkasında duran bir adam, “Saygı gösterin, ben bir öğretmenim. Zorba olan devlet” yazılı dövizi taşıdı.

  Etiketler: Brezilya , gösteri
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı