Futbol İsviçre'nin haçlı forma krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsviçre'nin haçlı forma krizi

Londra Olimpiyatları'nda ilk maçta Gabun'a karşı göğsünde haçsız formayla çıkan İsviçre Olimpiyat Milli Futbol takımı ikinci maça halkın tepkisi nedeniyle göğsünde haç olan formayla çıktı. İlk maçta 1-1 berabere kalan İsviçre ikinci maçta 2-1 mağlup oldu.

İSVİÇRE Olimpiyat Milli Takımı'nın Londra Olimpiyatları'nda grubundaki ilk maçta Gabun'a karşı İsviçre'nin bayrağındaki haç işaretinin göğsünde olmayan formayla oynaması tartışması yaşanıyor. İsviçre halkının yüzde 90'ının formada haç bulunmasını istediği belirtip tepki gösterdiklerine dikkat çekilerken İsviçre Futbol Federasyonu Basın sözcüsü Marco Von Ah'dan, "İlk maça çok dikkat edelim derken büyük bir hata yapmışız. Bunun için üç gün sonra oynadığımız Güney Kore maçına haçlı formayla çıktık" açıklaması yapıldı.

 

Kuralları bilmediğimiz için hata oluştu

 

Çok sıkı forma kontrolü ve şartlarının bulunduğu 2012 Londra Olimpiyatları'nda hata yapmamak için başvurduğumuz Olimpiyat Komitesi'nden( IOC) "İsviçre bayrağındaki haç işaretinin sorun olmayacağı" raporunu aldıklarını belirten İsviçre Futbol Federasyonu "kuralları bilmediğimiz için ilk maçta haçsız forma ile çıktık. zira çok katı kuralları olan ve hemen uygulayan IOC ile tartışmamak, belki de turnuvadan atılırız düşüncesi bizim böyle yapmamıza neden oldu" diye bildiri yayımladı. Newcastle St. James Park'daki ilk maçta İsviçre 15 bin 748 seyirci önünde 4. dakikada 1-0 öne geçmesine rağmen rakibiyle 1-1 berabere kalmıştı.

 

Haçlı forma uğur getirmedi

 

Coventry'de takımın kaldığı Hilton Otel'inde haç işareti formalara ütülenerek takılan İsviçre milli futbolcuları Londra yakınlarındaki Coventry'daki ikinci karşılaşmada göğüslerinde haçlı formayla da, Güney Kore'ye 2-1 mağlup olmaktan ise kurtulamadı. Kadrosunda A milli forması giymiş ve aralarında Benaglio ve Mehmedi'nin de olduğu Bundesliga deneyimli futbolcularının da tüm çabaları yenilgiyi önleyemedi. İsviçre milli formasını taşıyan futbolcuların ise, "İster haçlı isterse hiç olmasın. Biz İsviçre formasını taşımaktan gurur duyuyoruz" dedikleri kaydedildi. İsviçre Olimpiyat milli takımının turnuvaya devam edebilmesi için grubundaki üçüncü rakibi Mexiko'yu iki farklı yenmesi gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle